Varis Tedavisi Hakkında Merak Edilen 5 Konu

Varis hastalığı olan ya da bir yakınında bulunan kişiler çoğu zaman gerek ameliyat korkusu, gerekse ekonomik sebeplerden dolayı ev ortamında kendi imkanlarıyla yapabilecekleri uygulamalar doğrultusunda tedavi olup olamayacaklarını araştırdıkları gibi daha bir çok konuya cevap bulabilmek için internet ortamını kullanmaktadır.

Bu yazımızda varis hakkında en çok sorulan 5 konuyu ele alarak, kısa ve anlaşılabilir şekilde izah etmeye çalışacağız.

ameliyatsız varis tedavisi hakkında merak edilenler

En İyi Varis Tedavisi Nerede Yapılır?

Bu soru “en iyi varis tedavisi hangisi?” yerine “varislerim için en doğru tedavi yöntemi hangisi?” olmalıdır. Ve bu sorunun yanıtını muayene olmadan maalesef net olarak bilemezsiniz.

Varis tedavisinde amaç sorunlu damarın imha edilmesine dayanır. Bu cümleyi okuduğunuzda endişe edebilirsiniz. Ancak endişe etmenize gerek yok çünkü zaten o damarın görevini üstlenecek sağlıklı birçok damar bulunmaktadır. Damarın yok edilmesi varisin de yok olması anlamına gelir.

Geçmişte sadece ameliyat ile büyük kesiler uygulanarak çıkarılan damarlar günümüz koşullarında cilt üzerinden lazer, radyo frekans, skleroterapi (bkz: varis tedavisi) yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Eğer bu yöntemlerle tedavi edilemeyecek düzeyde varisler mevcutsa 1cm kadar çok küçük boyuttaki uygulanan kesiler yoluyla yapıştırma, evla gibi çağdaş yöntemler kullanılabilmektedir.

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi sizin varislerinize uygun olan tedavi muayene sırasında doktorunuz tarafından netleştirilebilir. İnternet üzerinde bir çok sitede “lazerle varis tedavisi” gibi ibareler görerek her varislere uygulanabildiğini düşünen hastalar maalesef çoğu zaman bu yöntemle tedavi olacağını düşünüp direk lazer tedavisi hakkında bilgi arıyor ancak ne yazık ki her düzeyde ki varisler bu yöntemle tedavi edilememektedir. Ancak merak etmeyin diğer ameliyatsız yöntemlerde oldukça modern ve pratik olduğu gibi hasta için oldukça avantajlar sunan yöntemlerdir.

Varisler Tedavi Edildikten Sonra Tekrarlar mı?

Yine en çok merak edilen ve sıkça cevapladığımız sorulardan biri “varisler tedavi edildikten sonra tekrar oluşur mu?” şeklindedir. Varis tedavisi üst sorunun cevabını verirken de belirttiğimiz gibi damarın imha edilmesine dayanır. Dolayısıyla sorunlu damar yok edildiği için tekrar varis olmaz. Ancak farklı damarlarınızda genetik ya da mesleki durumlardan dolayı yeni varisler oluşabilir. Bunun içinde daha önce ki ihmalkar davranışlarınızı bir kanara bırakıp varislerin oluşmaması için gerekenleri uygulamanız gerekmektedir. Örneğin: günlük yapacağınız en az 30 dakikalık yürüyüş, akşamları bacaklarınız yukarıda duracak şekilde istirahat etmeniz, hamam, sauna ve plaj gibi çok sıcak ortamlardan uzak durmanız ve soğuk su ile masaj gibi uygulamalar varislerin oluşmasını engelleyebilir ve geciktirebilir. Mesela plaja gidiyorsanız da çok güneşin altında durmamalı ve koruyucu kremler kullanmanız önerilmektedir.

Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun yanıtı gayet nettir. Evde yapacağınız uygulamalar ile ne yazık ki varisleriniz iyileşmez ancak şikayetleriniz azalabilir. Gerek internet ortamında, gerek farklı kaynaklarda varis tedavisine yönelik yazılan kürler ya da benzeri yayınlar başlangıç aşamasında olan genişlemiş damarların gerilemesine veya şikayetlerin azalmasına faydalı olabilir. Ancak ilerlemiş orta ve kalın varisler için ne yazık ki iyileştirme gibi bir fonksiyonu olmayacaktır. Bu uygulamalar sadece vakit kaybetmenize ve moralinizin bozulmasına neden olabilir.

Varis şikayetlerinizin azalması, ilerlemesinin durdurulması için az önce de belirttiğimiz gibi her gün periyodik olarak yürüyüşler yapmanız, iş yerinde sürekli oturmamanız veya ayakta sabit kalmamanız gerekmektedir. İşiniz gereği bunları yapmak zorundaysanız bile fırsatınız varsa belli aralıklarla 5 dakika kadar mola vererek hareket etmelisiniz. Eğer 5 dakikalık müsait durumunuz bile söz konusu değilse ayakta yada otururken ayak ve bacaklarınızı hareket ettirmeniz kasların çalışmasına ve kan dolaşımına yardımcı olacaktır. Bunun dışında akşamları evinizde istirahat ederken bacaklarınız kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanabilirsiniz. Sıcak ortamlardan uzak durabilir, bacaklarınıza soğuk su ile masaj yapabilir, bolca yüzebilir ve dar ya da kemeri sıkı olan elbiseler yerine bol giysiler tercih edebilirsiniz. (bkz: varis şikayetlerini azaltmak)

Sürekli bacak bacak üstüne atmak, devamlı çok yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmekte varisleri tetikleyen diğer durumlardır. Bu sebeple bu davranışlardan da olabildiğince uzak durulması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Varis Tedavisi İçin Nereye Gidilir?

Varisleri kozmetik olarak kötü görüntüye neden olan ya da şikayetleri sebebiyle canından bezen insanlar tedavi olmaya karar verdiklerinde hangi doktora gidecekleri konusunda araştırma içine girerler. Varis hastalığı için bu konuda tecrübeli ve ameliyatsız yöntemleri tercih eden doktor ya da merkezleri tercih edebilirsiniz. Muayene olmaya gittiğinizde doktorunuz doppler ultrason kullanarak varislerinizi kontrol etmeli ve ciltten uzak olan problemli damarları da tespit ederek genişlemiş damarların haritasını çıkarmalıdır.

Varislerinizin tipi, genişliği ve yaygınlığı gibi durumlar tespit edildikten sonra hangi yöntemin kullanılacağı ve bu yöntemin avantajlarından bahsedilecektir. IDEA TIP’ın tüm şubelerinde varis muayenesi ücretsiz olarak yapılmakta olup, tedavilerin çoğu ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Her şubemizde görev yapan kalp damar cerrahi uzmanları varis konusunda oldukça tecrübeli ve birikimli hekimler olup en doğru muayene ve tedavi seçeneklerini tercih etmektedir.

Varis Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Muayene etmeden ve teşhis konmadan varis tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Varislerin durumu, yaygınlığı, kullanılacak olan yöntem gibi kriterler varis tedavi ücretinin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ortalama ücretler için tedavi ücretleri sayfamızı ziyaret edebilir. WhatsApp destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın