Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Anal fissür (makat çatlağı) makat bölgesinde yaygın şekilde karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir ve çoğunlukla kabızlık sebebiyle ortaya çıkmaktadır.
makat çatlağı neden olur
Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir, Neden Olur?

Makat hastalıkları arasında en sık karşılaşılanlardan biriside anal fissür yani makat çatlağı hastalığıdır. Yapısal olarak küçük bir hastalık olmasına rağmen oldukça acı veri...

Yazıyı Oku
makat çatlağı tedavisi
Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat çatlağı kremle ve botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavide de amaç makat kaslarını gevşeterek kasılmaları engellemek ve yaranın iyileşmesine ola...

Yazıyı Oku
kremle makat çatlağı tedavisi
Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Bu yazımızda toplumda makat çatlağı olarak anılan anal fissür hastalığının ilaçla tedavisinden bahsedeceğiz. Anal fissür için piyasada bulunan ilaçlar karşılaştırmalı olarak ...

Yazıyı Oku
Makat çatlağı olarak da bilinen bu rahatsızlık hakkında bilgilere aşağıda yer alan makalelerden ulaşabilirsiniz.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Makat çatlağı hastalığının iki temel belirtisi vardır. Bunlar dışkılama sonrasında görülen kanama ve şiddetli ağrıdır. Ayrıca fissür rahatsızlığı bu belirtilerin yanı sıra anüste cam çiziği gibi bir hissiyat ile de anlaşılabilir.

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fissür hastalığı bireylerin aşırı derecede ağrı çekmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda dışkılama esnasında ve sonrasında bu ağrı, acı ile birleşerek dayanılmaz bir hal alabilir. Dolayısıyla tedavi edilmediği sürece bu şikayetler devam edeceği gibi aynı zamanda anüste daralma oluşumuna yol açabilmektedir. Bu doğrultuda uzmanlar anal fissür probleminin ortaya çıktığı ilk anda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmasını önermektedir.

Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal fissürün akut ve kronik olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Hastalığın oluşumunun ilk 15 günü akut, sonrası ise kronik olarak değerlendirilmektedir. Akut fissür çoğunlukla anuflex gibi ilaçlarların kullanımı ile tedavi edilebilirken kronik vakalar ameliyat yada botoxla (ameliyatsız) olarak tedavi edilebilmektedir. Krem ve diğer tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiyi üst kısımda yer alan içeriklerden görebilirsiniz.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Fissür rahatsızlığının tedavisi için proktoloji alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirsiniz. IDEA TIP'ın tüm şubelerinde proktoloji uzmanları görev yapmaktadır. ideatip.net/iletisim sayfasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da yer alan 6 şubemizin iletişim bilgilerini görerek, size en yakın IDEA TIP Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın