Hemanjiom

Hemanjiom yada diğer adıyla damar beni kan damarlarının bir araya gelmesiyle oluşan genelde doğumda görülen kırmızı renkli iyi huylu tümörlerdir.
Hemanjiom Nedir, Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemanjiom tedavisi ameliyatsız şekilde ilaçla, lazerle ya da ameliyatla yapılmaktadır. İlaçla tedavi için 3 farklı ilaç kullanılmaktadır. Bunlar kortizon, propranolol ve aeth...

Yazıyı Oku

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Sağlık alanında sıklıkla kullanılan lazer hemanjıomların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak maalesef ki yalnızca yüzeysel hemanjıomların tedavisinde işe yaramaktadır. Derin yerleşimli lezyonlarda etkisiz kalmaktadır. Yüzeysel lezyonlarda lazer ışını sayesinde damar yumağı tahrip edilerek tedavi sağlanmaktadır. Etkili bir yöntem olmasına rağmen uygulama alanı kısıtlıdır.

Ameliyatla Hemanjiom Tedavisi

Hemanjıomun cerrahi yolla kesilerek vücuttan çıkarılmasıdır. Ciltte bulunan hemanjıomalarda kayda değer miktarda iz bırakmasından dolayı tercih edilen bir teknik değildir. Ancak iç organlarda bulunan hemanjıomlar için ameliyat kaçınılmazdır. İç organlarda oluşan lezyonların cerrahi müdahale ile çıkarılması dışından bir tedavi şekli bulunmamaktadır.

Hemanjiom Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hemanjıom damarın yumak haline gelmesi sonucunda oluşur. Yani doğrudan damarlarla alakalı bir sorundur. Bu nedenle gidilecek en doğru branş kalp ve damar cerrahisidir. Çocuk doktorları, cildiye uzmanları bu hastalığın tedavisinde yetersiz kalmaktadır.
İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram