Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Varisleri Tedavi Eder mi?

Varis çorabı, varis şikayeti olan hastalar tarafından kullanılan, basınçlı ve uzun çoraplardır. Varis çorapları bazı durumlarda varis tedavisi sonrasında bazı durumlarda ise doktor tavsiyesi ile varislerin ilerlemesini engellemek amacı ile kullanılan ürünlerdir.

Uygun basınçta olan varis çorapları hastaların varis kaynaklı şikayetlerin geçmesine ve ya hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Bu yazımızda varis çoraplarının ne işe yaradığından, varis tedavisinde etkili olup olmadığından ve çorapların nasıl kullanılması gerektiğinden detaylı olarak bahsedilecektir.

varis çorabı varisleri tedavi eder mi

Varis Çorabı Nasıl Etki Eder, İşe Yarar mı?

– Varis kaynaklı şikâyetlerin azalmasını sağlar.
– Yeni varislerin oluşma riskini azaltır.
– Oluşan varislerin ilerlemesini engeller, ilerleme hızını yavaşlatır.
– Varis tedavisi sonrasında iyileşme süresini hızlandırır.

Varis çorapları özel olarak üretilmiş basınçlı çoraplardır. Hafif, orta ve yüksek basınçlı olmak üzere farklı türleri bulunmaktadır.

Çorapta bulunan özel basınç sayesinde bacaklarda şişme, ağrı gibi sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılmaktadır.

Ayrıca çorap sayesinde dışarıdan uygulanan basınç sayesinde kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Bu durumda varislerin ilerlemesini ve yeni varisler oluşmasını engellemektedir.

varis çorabı tedavi eder mi

Varis çoraplarının basınçları genel olarak bileklerde daha fazla ve bacağın üst kısımlarına çıktıkça azalan bir orandadır. Görünüş olarak sıradan çoraplara benzese de özellik olarak çok farklıdır. Bileklerden başlayarak uygulanan basınç sayesinde kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir.

Varis çorapları birçok kişi tarafından varis tedavi yöntemi olarak düşünülür. Ancak varis çoraplarının herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur.

Varis çorapları doktor tavsiyesine göre tedaviye ek olarak kullanılabilir. Veyahut koruyucu ve ilerleme engelleyici bir uygulama olarak başvurulabilir. Ancak kesinlikle tedavi edici özelliği yoktur.

Varis damarlarda bulunan kapakçıkların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Bu nedenle çorap gibi yüzeysel uygulamaların varis sorununa herhangi bir etkisi olamaz.

Varis Çorabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çorap, mutlaka doktor önerisi ile alınmalıdır. Kendi kendinize çorap seçerek almanız kesinlikle önerilmez. Çorapların birçok farklı basınç türü ve farklı şekillerde olanları bulunmaktadır.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Varis çorapları sabah yataktan kalkar kalkmaz giyilmelidir. Geceleri kullanılmasına gerek yoktur. Gün içerisinde ise gerekli bir durum olmadıkça çıkarılmaması önerilmektedir.

Varis Çorabı Fiyatları

Varis çorabı fiyatları markaya, yerli ve ya ithal olmasına bağlı olarak farklı fiyatlarda satılmaktadır.

Varis Çorabı Nereden Alınır?

Varis çorabını mutlaka doktor önerisi ile medikal ürünler satan bir yerden almalısınız.

Gebelikte Varis Çorabı Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde hamilelere özel varis çorabı doktor kontrolünde kullanılabilir. Bu sayede gebelik döneminde varis oluşma riski daha aza indirilebilir.

Varis Tedavisinden Sonra Ne Kadar Süre Varis Çorabı Kullanılır?

Ameliyatlı tedavilerden sonra birkaç ay varis çorabı kullanılması önerilmektedir. Ameliyatsız tedavilerden sonra gerekli olması durumunda ise bir hafta kadar varis çorabı kullanılması önerilmektedir.

Varis tedavisi yazımıza göz atarak, ameliyatsız uygulanan tüm yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Varis Çorabının Zararları Var mı?

Varis çorabı varis şikayetlerinin azalması için yada tedavi sonrasında kullanılabilir. Zararı yoktur ancak doktor tavsiyesi ile varis türüne göre doğru çorap tercih edilmeli ve giyilmelidir. Yanlış çorap tercih edildiğinde herhangi bir faydası olmadığından insanlar etkisini göremediği için zararı olduğunu düşünebilmektedir.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın