El Estetiğini Bozan Durumlar, El Estetiği İçin Ne Yapılmalı?

El estetiği sorunu sık karşılaşılan ama en az popüler sorunlardandır. Herhalde burun estetik ameliyatı yaptıranlar elinin estetiğiyle uğraşanların onlarca katıdır. Oysa eller de diğer görünen organlarımız kadar görünürdür.

Elleri olduğundan daha yaşlı görünmesi için üç önemli ve düzeltilebilir sebep vardır
1- El damarlarında genişleme
2- Ellerde lekeler
3- Elin derisinde incelme

el estetiğini bozan durumlar nelerdir

Ellerdeki Toplar Damarların Genişlemesi

Buradaki toplar damarlar varislerle aynı değildir bu sebeple varis olarak değerlendirilmez, doğal olarak hastalık da değildir.Fizyolojik yani normal bir durumdur ama göze hoş gelmez. Bu durumu kepçe kulağa benzetebiliriz, kulakların kepçe gibi yanlara açık olması hastalık değildir, duymayı engellemez ama estetik sorun yaratır, kişi rahatsızsa kulakları normal görünüme kavuşturulabilir.

Ellerdeki ve kolardaki damarların alışık olduğundan geniş olması da böyledir, kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Öyle ki kadınlar yemek yerken damarları belirginleşmesin diye yani bu durumu gizlemek için kollarını yukarı doğru dik tutarlar.

Ellerin yukarda tutulması genişleyen damarlar içindeki kan boşaldığı için daha az rahatsız edici görünüyor tabii ki sadece yemekte sorunu çözer sorunun asıl çözümü bu damarların yok edilmesidir.

ellerde damar genişlemesi

El Varisi Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Yukarıda belirtildiği gibi aslında varis olarak değerlendirilmez ama varisten de farksızdır. Tedavisi de varis gibi yapılır. Ameliyatsız yöntemlerle hiç iz bırakmadan tamamen yok edilmektedir.

En yaygın yapılanı köpük tedavisidir. Benzer şekilde skleroterapi de kullanılmaktadır. Bu konuda tecrübeli damar cerrahları hiçbir sorun yaşamadan hoş görünmeyen damarları hastanın istediği ölçüde yok eder.

Radyoloji uzmanları, genel cerrahi uzmanları, dermatologlar da yapmaya çalışsa da bu işin asıl uzmanı kalp damar cerrahlarıdır. Hastaların aklına “bu damarlar yok edilirse sorun yaşar mıyım? , bunlar yol edildiğinde kan nereden akacak?” soruları gelmektedir.

Hiçbir sorun yaşanmaz, kan yüzlerce diğer ince damarlarca taşınır.

Ellerde Leke Neden Olur?

Vücudun tüm bölgeleri gibi bu bölge derisinde de renk değişimleri yani lekelenme olabilmektedir. Bu lekeler en sık yaşın ilerlediği dönemlerde daha da artar ve bu artış yaşla birlikte artmaya devam eder. Neredeyse tek sebebi güneş ışınlarıyla deriye gelen ultra viyole ışınlarıdır. Oluşan lekelere de güneş lekesi denir.

Ellerde Güneş Lekeleri

Güneş ışığındaki zararlı ultra viyole ışınlarından korunmak için deri melanin adlı maddenin salgısını artırır. Melanin kahverengidir, fazla salgılanması deri üzerinde deriden daha koyu renkli alanlar ortaya çıkar. Kahverengi ben gibi değildir, daha yüzeyseldir. Yüzeysel olduğu için tedavisi daha kolaydır, tekrarı daha azdır.

güneş lekeleri neden olur tedavisi nasıl yapılır

Eldeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Çeşitli kremler, kimyasal pelin ve lazerle yok edilmeye çalışılsa da bunlar genellikle yetersiz kalır. En etkili tedavisi plazmadır. Plazma cihazıyla lekeye dokunulduğu anda ince bir tabaka kaldırır ve sorun o anda yok olur, alttan parlak çok hafif pembe bir deri çıkar. Tedavi kesindir ancak yine uzun süre güneşte kalınırsa vücut savunma amacıyla yeniden yapabilir. Plazma ile tedavi edildikten sonra güneşli mevsimlerde güneş kremi kullanmak akıllıca olur ve tekrar etmesini büyük oranda engeller.

El Derisi İncelmesi Neden Olur

Aslında burada tek sorun deride incelme değildir, asıl sorun deri altı yağ dokusunun azalması yani deri altının incelmesidir. Deri altı yağ dokusu azaldığında damarlar daha fazla görünür ve kemikler de ortaya çıkmaya başlar. Gerek damarların belirginleşmesi gerekse kemiklerin sayılacak kadar görünür hale gelmesi kişiyi olduğundan daha yaşlı ve tükenmiş gösterir.

El Derisi İncelmesi Tedavisi

Eksilmiş olan deri altı dokunun tamamlanması tek çözümdür. Bu eksiğin tamamlanması iki türlü olabilir:

Hiyaluronik asit enjeksiyonu; Bildiğimiz dolgudur, dudaklara yüze yapılan maddedir. Geçici dolgudur markasına göre 6-24 ay kalır, sonra emilerek yok olur. Geçici olduğu için tercih edilmez.

Yağ enjeksiyonu; Göbek veya basenler gibi yağ dokusunun fazla olduğu bölgeden alınan yağ dokusu deri altına enjekte edilir. Yeterli miktarda yapılırsa mükemmel sonuç alınır. Enjekte edilen yağ dokusunun yaklaşık yarısı vücut tarafından emilir geride kalan yarısı yaşam boyu kalıcıdır. Emilme süreci olan 4-6 ay sonra gerekirse ikinci seans yapılarak daha iyi sonuç alınabilir.

El Estetiğini Bozan Diğer Sorunlar

Bunların çözümünü özet halinde şu şekilde yazabiliriz;
Nasır; Radyo frekansla alınır
Kılcal damar çatlamaları; mikro skleroterapi yapılır.
Tırnak deformasyonları; Düzeltmesi zordur.
Tırnak Mantarı; mantar ilaçlarıyla düzelir ama uzun süre kullanılması gerekir
Siğiller; Yakıcı ilaçlar veya radyo frekansla yakılır
Benler; Radyo frekansla buharlaştırılır.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram