Bıyık Ekimi Kimlere Yapılır, Ücretleri Nelerdir?

 • Köse olduğu için bıyığı hiç çıkmayanlar
 • Doğuştan bıyığı  seyrek, ince telli veya yetersiz olanlar
 • Bıyık bölgesinde yara, yanık, yaralanma izinin kamufle edilmesi gereken durumlar ( 1 ) .
 • Ameliyat (tavşan dudak ameliyatı gibi) sebebiyle iz olanlar ( 2 )
 • Bıyık yolma tiki ile bıyıklarının bir kısmı ya da tamamı dökülenler
 • Bıyığı dökülenler ( 3 ).
 • Bıyığın iki tarafı eşit olmayanlar
 • Cemaat bıyığı gibi görünenler
 • İnce bıyıklı olanlar
 • Dudağa yakın kısmı çıkmayanlar
 • Sakal ile bıyığı birleşmeyenler.
bıyık ekimi nasıl ve nerede yapılır

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Vücuttaki bütün kılların yeri değiştirilebilir yani kökü ile alınarak bir başka bölgeye nakledilebilir. Ekim işlemi aslında bir nakil işlemidir.

Kök alınan bölgeye donör alan denir. Bıyık ekimi için donör alan olarak daha çok ense bölgesi kullanılır ama sakalın gereksiz boyun kısmında yeterli kök varsa o bölgedeki kökler de donör amaçlı kullanılabilir.

Sakalın gereksiz bölgesinden alınanların tamamı teklidir, etrafındaki deri parçacıkları temizlenerek ekilir.
Kafanın arka tarafından alınanlar ise çoklu köklüdür, bu şekilde yani çoklu köklü olarak ekilirse doğal görünmez o sebeple bunlar tekli hale getirilip ekilir. Yine bunlarda da etraftaki deri parçacıkları temizlenmelidir.

Gerek sakal bölgesinden alınanlar gerekse ense bölgesinden alınanlar eğer temizlenmeden ekilirse kıl diplerinde kabarıklıklar olur ki bu çok rahatsız edici bir görüntüye neden olur.

Köklerin canlı (bulbus denilen) kısmından değil kıl kısmından tutularak ekilmelidir yoksa kök ezildiği için ölebilir.

Bıyık ekiminde saç ekiminden çok farklı bir teknik uygulamayı gerektirir. Saç ekimi gibi kanal açılarak ekilirse bıyıklar uzadığında dudağa doğru değil karşıya doğru uzar ve bu da son derece çirkin görünür.

Doğala yaklaşabilmek için kanal açılarak 90 derece yani dik bir şekilde değil 30 derece açıyla, kökün beslenebileceği en yatay şekilde ve dudağa bakan yönde ekilmelidir. Kanal açma işlemini değiştirip daha kabul edilebilir hale getirmek için “hol” kelimesi kullanılsa da yaklaşık aynı anlama gelmektedir.

Bıyık Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her şeyden önce işlemi kendiniz kavramak ve olayı tam anlamak için farklı kaynaklardan bıyık ekiminin ne olduğunu anlamaya çalışmalısınız, işlemi iyi anlarsanız araştırmanızda hangi soruları soracağınızı, nelere dikkat edeceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Öncelikle bıyığınızı kimin ekeceğinden emin olmalısınız ve tercihen ekimi bizzat yapacak kişinin ismini, eğitim düzeyini, doktor olup olmadığını sorgulamalısınız.

Bıyık ekimi cerrahi bir işlemdir ve yapılan işin kalitesi önemlidir. Unutmayın ektirdiğiniz bıyıkları ömür boyu her gün göreceksiniz, sinirinizi bozacak bir sonuca katlanmamak için işlemi yapacak kişinin doktor olduğundan emin olmalısınız. Dar alanda yapılan bu işlem kesinlikle bir kişi tarafından yapılabilir, size “ekip halinde ekiyoruz” denirse ekipte kimin ne iş yapacağını ve özellikle ekim işlemini ekipteki hangi bireyin yapacağından emin olmalısınız. Bunu yapmazsanız ekip denilen ve sağlık eğitimi dahi olmayan size “saç ekim uzmanı” diye tanıtılan birilerine ekim yaptırmak zorunda kalırsınız.

Araştırmanızı yapıp işlemi bir doktorun yapacağından emin olduktan sonra işlemin ayrıntısını sorgulayabilirsiniz.

Bıyık ekiminde doğala yaklaşmak için gerekli ayrıntılar şunlardır;

 • Yüzünüze en uygun şekli siz belirleyin (tercihen önceki günlerde evde çalışın)
 • Yüzünüzün geneliyle uyumlu bir şekil belirleyin
 • Başkalarının bıyığını örnek almayın çünkü siz o değilsiniz.
 • Ekim açılarının 30 – 35 derece olmasını isteyin
 • Yönlerinin ortalarda dudağa, yanlarda hafif dışa doğru olmasını isteyin
 • Köklerin tamamının tekli olmasını söyleyin
 • Kanal veya hol açılmadan iğne ile ekim isteyin
 • Ekim işlemi sonuçta tek etkili işlemdir bunu doktorun kendisinin yapmasını isteyin.

Bıyık Ekimi Kaç Saat Sürer?

İşlem süresi çizilecek alanın genişliğine, sıklık beklentisine, önceden var olan kılların durumunda göre 3 ile 5 saat arası sürebilir. Küçük yaralanma izleri daha kısa sürer.

Köklerin sakalın gereksiz boyun kısmından alındığı durumlarda daha uzun sürer ama kıl yapısı aynı olduğu için doğaldan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın olur.

Kanal açılarak ekim yapıldığında işlem daha hızlı olduğu için bu sürelerin yarısında bitirilebilir.
İşlemin süresi ile değil daha çok kalitesi ile ilgilenin.

Bıyık Ekimi için Kökler Nereden Alınıyor?

Bıyıkları yetersiz olanlarda genellikle sakallar da yetersiz olduğu için sakalın gereksiz boyun kısmında da yeterli kök olmaz. Yaralanma izi gibi az kök ihtiyacı olan durumlarda az da olsa sakalın boyun kısmı tercih edilmelidir çünkü kıl yapısı bıyıkla aynı olduğu için doğaldan ayırt edilemeyecek kadar güzel sonuç alınır.

Sakalın boyun kısmında alınabilecek kök yoksa geriye bir tek ense kısmı kalmaktadır. Ense kılları bıyığa kıyasla daha incedir ama 2. En kaliteli kökler buradadır. Çok sayıda ekim yapılacağında ense ve sakal kılları alınıp karışık ekilebilir.

Teorik olarak göğüs kılları, bacak kılları ekilebilir gibi düşünülse de bu bölge kıllarının daha ince olması sebebiyle uygulanmamaktadır.

Bıyık Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?

Hangi yaşlarda yapılıp yapılmayacağı daha çok ihtiyaca göre değişir. Yanık, yara, tavşan dudak ameliyatı veya başka türlü yaralanmalara bağlı olarak yapılacak ekimlerde yaş sınırına bakılmaksızın etraf bıyıklarla uyumlu ekim yapılabilir.

Hiç bıyığı olmayanlarda çıkma ihtimali olduğu için 21 yaşına kadar beklemek doğru bir yaklaşım olur.
İleri yaşlarda saçlar çok beyazladıysa beyaz kökün alımı zor olduğu için teknik olarak zor olur.

Ense kılları kalite kaybetmiş, tüy halini almışlarda da ekim zor olur.

Alopecia totalis denilen kafada hiç kıl çıkmaması veya çıkıp hepsinin dökülmesi durumunda alınabilecek kök olmadığı için yaştan bağımsız olarak yapılamaz. Benzer şekilde vücutta hiç kıl olmaması durumu olan alopecia universalis de de yapılabilecek bir şey yoktur.

Sakallar, favoriler son derece iyi iken bıyık bölgesinde çıkmaması durumunda o bölgede kıl kökü olmadığına karar verilirse 21 yaşından önce yapılabilir, tabi ki bu durumda ailenin onayı da alınmalıdır çünkü insan 21 yaşından sonra yeterince olgun düşünebilmektedir.

Bıyık Ekimi Sonrası Şok Dökülme Olur mu?

Evet az veya çok geçici şok dökülme olur. Şok dökülmenin sebebi kökün alınması, hazırlanması, bir süre vücut dışında beklemesi ve ekilmesi sırasında olan mikro travmalardır.

Mikro travmalar kılın uzama döneminden dökülme dönemine devamında tekrar çıkma dönemi yaşamasına denir. 

Anagen, katagen ve telogen dönem denilen bu 3 dönem her kılın ömür boyunca defalarca tekrarlar. Ekim işlemi bir defa bu 3 lü döngüyü başlatır ve dökülenler 4-10 ay içinde yeniden çıkar.

Bıyık Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

İdea Klinikte tüm ekim işlemleri kök sayısına göre belirlenir ve kişi ektirdiği kök sayısına göre ücret öder. Bıyık ekimi ücretleri için detaylı bilgiyi whatsapp destek hattından alabilirsiniz.

Ekilen Bıyık Uzar mı?

Ekilen kökler canlı kök olduğu için alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder yani enseden alındıysa saç gibi, sakalın gereksiz boyun bölgesinden alındıysa sakal gibi uzamaya devam eder. Jilet veya makineyle tıraş edilebilir.

Bıyık Ekimi Sonrası Nasıl Görünür?

Ekimde belirli kurallara dikkat edilirse normal bıyıktan farklı görünmez. Dudak bölgesi şişmeye eğilimli olduğu için çabuk şişer. Yapılan bölgesel uyuşturucu enjeksiyonu ve iğne ile yapılan yüzlerce delik sebebiyle dudaklar işlemden hemen sonra ciddi ölçüde şişer ama saatler sonra geri inmeye başlar. Ertesi gün şişlik kısmen inmiş olur ama birkaç gün azalarak devam eder, sonraki günlerde normale döner.

Bıyık Ekimi Sonrası

Bazı klinikler 2 hafta çorba ile beslenme önerir. Türkiye’nin bıyık ekimi yapılan ilk kliniği olarak İdea Klinikte yaptığımız ekimlerin hiçbirine bu tür yasaklar koymadık. Klinikten çıktıktan hemen sonra istenildiği gibi beslenilebileceğini, her şey yenilip içilebileceğini söylüyoruz.

Bıyık ekimi sonrası yıkama için şöyle önerilerde bulunuyoruz;

İlk yıkamayı 48 saat sonra öneriyoruz,ilk yıkamalar için Postop Set öneriyoruz. Türkiye’de saç ekimi sonrası temizliğe özel geliştirilmiş ve set halinde satılan Postop mikrop öldürmesi, şişliği azaltması, yara iyileşmesini hızlandırması gibi bir çok avantaj sunmaktadır.

Postop kullanmak şartı olmasa da avantajları sebebiyle tercih edilebilir.

Postop Set kullanmak yerine normal şampuanla da yıkama yapılabilir ama bu durumda ilk yıkama 72 saat sonra yapılmalıdır.

Bıyık Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır?

Bıyık ekimi kanal açılarak yapıldıysa abartılı kanama olduğu için bölge tamamen yara kabuğu ile kaplı olur, iğne ile ekildiyse daha az kanama olduğu için köklerin dibinde noktasal pıhtılar olur.

Her iki durumda da temizleme için tercihen Postop Set kullanılmalıdır.

Tercih sebebi Postop’un içeriğindeki klorheksidin glukonat uygulandığı bölgedeki mikropları % 100 yakın oranda yok eder bu sayede iltihap riskini azaltır, bunun dışında jel yapısı kabukların kolay yumuşamasını sağlar, hazır köpük olması sayesinde köpürtürken kökü yerinden oynatma riskini ortadan kaldırır.

İltihap riskini azaltması yanı sıra iyileşmeyi hızlandıran, şişliğin daha çabuk inmesini sağlayan aktifler de vardır.

Tüm bunlara karşın saçların temizliğinde kullanılan sıradan şampuan kullanmanın da sakıncası yoktur.  Ekimden 48 saat sonra ilk yıkama yapılmalıdır (normal şampuanla yıkanacaksa 72 saat beklenmelidir).

Setteki jelden 5-10 ml avuç içine alınır, işlem yapılan alanda kalın bir tabaka olacak şekilde sürülür ve 15 – 20 dakika beklenir. Bu sürenin sonunda duş tutularak jel uzaklaştırılır.

Arkasından yine avuç içi hazır köpükle doldurulur ve işlem alanı köpükle kaplanır. Aynı süre köpük bekletilir. Köpük sönerse tekrar uygulanabilir. Yeterince bekledikten sonra elle hafif okşama hareketi ve orta basınçlı duş ile temizlik yapılır.

İlk yıkamadan sonra istenirse sabah akşam olarak günde 2 defa yıkama yapılabilir. 3 – 4 yıkama sonunda büyük oranda temizlenmiş olur. Yeterince temizlendikten sonra artık normal yaşamdaki gibi yıkama yapılabilir, özel ürün kullanmak gerekmez.

Donör alanda yani köklerin alındığı bölgede de yüzlerce delik olduğu için iltihap riski küçük de olsa bu bölge için de geçerlidir bu sebeple köklerin alındığı bölge de Postop Set ile yapılmalıdır.

Bıyık Ekimi Yaptıranlar Ne Kullanır?

Ekim her ne kadar olabildiğince steril şartlarda yapılsa da iltihap riski her zaman vardır, iltihaplanma riskini azaltmak için geniş spektrumlu antibiyotik başlanır.

Saç ekimi sonrası standart başlanan ve içinde damar genişletici olan Xpecia Tablet (her iki formunda da olduğu için Xpecia Kadın veya Xpecia Erkek tablet fark etmez) başlanır.

Her ne kadar bazı klinikler yemek yemeyi yasaklasa da ekimden hemen sonra istenile her şey yenilebilir ve içilebilir.

İlk gece uykuda elle dokunarak zarar verme ihtimaline karşı dikkatli olmalıdır.

İlk günler üst dudakta şişlik sorunu yaşarlar ama şişlik günler içinde kendiliğinden iner.

Ekimden sonraki 12. – 13. Günlerde köklerin etraf dokuyla bütünleştiği kabul edilir bu sebeple 12 günden sonra tıraş olabilir ama tıraş olmayıp uzatmakta da sakınca olmaz. Tıraş jiletle veya elektrikli makine ile yapılabilir ancak jilet kullanılacaksa daha önce kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

İşlem bölgedeki damarları genişlemesini sağladığı için sonraki günlerde bölge pembemsi görünür, bıyıklar kesilmezse oluşan pembeliği kamufle eder.

Bıyık Ekimi Öncesi Sonrası Görsel

bıyık ekimi öncesi sonrası

Tabi ki bunun en doğrusu ekim yapılmış kişiyi canlı olarak görmektir ancak seyrek uygulanan bir şey olduğu için bu mümkün olmayabilir.

Size gösterilecek fotoğrafların fotomontajlı olabileceğini unutmadan şunlara dikkat ederek değerlendirmelisiniz.

 • Kılların hepsi tekli mi? Doğalda hepsi teklidir.
 • Çıkış açıları nasıl, dik görünüyor mu?
 • Diplerinde çukurluk var mı?
 • Diplerinde kabarıklık var mı?
 • Kenarları çizgi gibi mi yoksa doğaldaki gibi düzensiz mi?

Görselleri bu şekilde değerlendirme dışında klinikle ilgili olumlu yorumları da dikkatle değerlendirin çünkü kendi tanıdıklarına yorum yazdırma çok sık uygulanan bir şeydir.

Favori Ekimi

Favori bölgesi sakalın bir bölümü gibi değerlendirildiği için sakalla bir bütün olarak değerlendirilir. Sakal ekimiyle yaklaşık aynı sebeple yapılır ve yapılış şekli de aynıdır. Favori saçın devamı gibidir ama saçtan daha yatay ekilmesi gerekir.

Favorinin kıl kalitesi sakaldan farklıdır, üst kısımlar yani saça yakın bölümü saç gibi sakala kıyasla daha incedir.

Referans:

Akdag, O., Evin, N., Karamese, M., & Tosun, Z. (2018). Camouflaging cleft lip scar using follicular unit extraction hair transplantation combined with autologous fat grafting. Plastic and reconstructive surgery141(1), 148-151.

Reed, M. L., & Grayson, B. H. (2001). Single–Follicular-Unit Hair Transplantation to Correct Cleft Lip Moustache Alopecia. The Cleft palate-craniofacial journal38(5), 538-540.

Vallis, C. P. (1974). Hair transplantation to the upper lip to create a moustache: case report. Plastic and Reconstructive Surgery54(5), 606-608.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram