Elde Varis Olur mu? El Varisi Neden Olur?

Ellerde ve kollarda varis olmaz ama normal toplar damarlar varise benzer şekilde genişleyerek görsel olarak varisten farkı olmayacak kadar rahatsız edici görünüme neden olabilir.

Hastalık olarak değerlendirilmediği için hastalık ismi de kullanılmaz. “ellerde damar genişlemesi” veya “kollarda damar genişlemesi” olarak tanımlanır.

el varisleri ameliyatsız nasıl tedavi edilir

El Varisi Neden Olur?

Tamamen kişinin genetik yapısından kaynaklanmaktadır. Kişinin deri altı yağ dokusunun ince olması en önemli sebeptir. Derinin bu şekilde ince olması damarların geniş görünmesi dışında kişinin daha yaşlı görünmesine neden olur. Öyle ki bu durumdan rahatsız olan kadın karşındakinin bunu daha az fark etmesi için kollarını dirsekten katlanmış bir şekilde masa üstünde ve eller yukarıda olacak şekilde tutma gereği duyar.

Anne babasında olanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Kollarda ve ellerdeki damarların geniş görünmesi neredeyse tamamen zayıf insanlarda görülen bir sorundur. Kilolu kişilerde deri altı yağ dokusu yeterince geniş olduğu için damarlar görünmez.

El Varisi Belirtileri Nelerdir?

Ağrı, acı, şişlik gibi fiziki şikayetlere neden olmaz. Neredeyse tek bulgusu hoş görünmeyen genişlemiş toplar damarlardır. Kollar yukarı kaldırıldığında içindeki kan azalır ve şiş görünüm kaybolur.

El Varisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geçmişte tedavi edilemezdi, hastalardan fazla talep gelmesi üzerine plastik ve estetik cerrahi uzmanları vücudun diğer bölgesinden alınan yağı deri altına enjekte ederek damarları daha az görünür hale getirirlerdi. Yağ enjeksiyonu denilen bu uygulama genel olarak beklentiyi karşılamadığı için çok uygulanamamıştır.

Son yıllarda konu asıl uzmanlarının ilgi alanına girmiş ve net çözüm üretilmiştir.

Temel sorun damarda olduğu için damar cerrahlarının ilgi alanına girmektedir. Yapı olarak bacaklardaki varislerden farklı olmadığı için aynı şekilde yok edilebileceği düşünülmüş ve uygulamalar sonucu olumlu cevap alınca giderek yaygınlaşmıştır.

Tedavisi en etkili köpük skleroterapi ile yapılmaktadır. Gerek el üstündekiler gerekse kollardakiler ameliyatsız yöntemlerle kalıcı olarak yok edilmektedir.

Eldeki Genişlemiş Damarların Yok Edilmesi Sorun Olur mu?

Hastaların en çok sorduğu sorudan biri “bu damar yok edilirse kan nasıl kalbe dönecek?” sorusudur. Bölgedeki diğer genişlememiş damarlar bu işi üstlenir ve kişi hiçbir sorun yaşamaz.

Tedavi Ağrılı mıdır?

Uygulama basit damardan enjeksiyon kadar az acılıdır ancak sonraki birkaç gün damarın vücut tarafından metabolize edildiği dönemde hafif ağrı olabilir. Ağrının şiddeti genellikle ilaç almayı gerektirmeyecek düzeylerde olur.

El Varisi Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Bu konuda Türkiye’nin en tecrübeli kliniği İdea Kliniktir.

Ücret eldeki genişlemiş damarların yaygınlığına göre değişir. Net ücret muayene ile belirlenmektedir. Muayene kliniklerimizde ücretsizdir.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın