Proktoloji Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel cerrahi tıbbın önemli ve geniş bir alanını kapsayan tıp ana bili dalıdır. Birçok alanı kapsamasından dolayı birçok alt branşı bulunmaktadır. Genel cerrahinin ilgilendiği alanlar kısaca karın bölgesi hastalıkları olarak özetlenebilir. Genel cerrahi branşının ilgilendiği temel hastalıklar şunlardır;

– Tiroid bezi hastalıkları,
– Yemek borusu ile alakalı hastalıklar,
– Mide ve mide ile alakalı hastalıklar,
– Makat hastalıkları ( proktoloji),
– İnce ve kalın bağırsak bölgesinde oluşan hastalıklar,
– Pankreas cerrahisi,
– Karaciğer ile alakalı hastalıklar,
– Safra kesesi cerrahisi ve diğer safra yollarına dair cerrahiler,
– Fıtık hastalıkları tanı ve tedavisi genel cerrahinin başlıca alanlarıdır.

proktoloji uzmanı nedir hangi hastalıklara bakar

Bu yazımızda genel cerrahinin bir alt dalı olan proktoloji dalı ve ilgilendiği hastalıklar ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Sonrasında Türkiye’de ameliyatsız tedavi uygulayan proktoloji kliniklerinin listesi paylaşılacaktır.

Proktoloj Branşı Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Proktoloji sindirim sisteminin son kısmı olan kalın bağırsaktan başlayıp anal bölgeye kadar olan alandaki hastalıklari inceleyen tıp dalıdır. En kısa tabirle makat bölgesi hastalıkları olarak da tanımlanabilir.

Proktoloji dalının ilgilendiği hastalıklardan en sık karşılaşılanlar şunlardır
Hemoroid (Basur)
Anal Fissür ( Makat Çatlağı )
Anal Apse
Anal Fistül
Genital Bölge ve Makat Siğili ( Kondilom)
Makat Kaşıntısı ( Pruritus Ani)
– Makat Sarkması
Kabızlık
Gaz ve Dışkı Kaçırma
– Anüs Estetiği

Genel cerrahi oldukça geniş kapsamlı bir branştır. Bu nedenle genel cerrahi uzmanları o alandaki bütün konularda uzman olamayabilirler. Alt branşların bulunmasının sebebi de budur.

Her genel cerrahi uzmanı makat hastalıkları konusunda bilgi sahibidir. Ancak uzmanlık alanı olmayabilir. Uzmanlık alanı olmamasından dolayı bu alanda çıkan yeni tedaviler hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Veya bu alanda yeteri kadar operasyon gerçekleştirmediği için yeterli tecrübeye sahip olmayabilir. Bundan dolayı makat hastalıklarında sorun yaşayan hastaların proktoloji alanında uzman bir genel cerrah tercih etmeleri faydalı olacaktır.

Örneğin sıklıkla karşılaşılan hemoroid hastalığı genel cerrahi uzmanları tarafından cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Ancak günümüzde tıbbi imkânların ve teknolojinin gelişmesi sayesinde hemoroidler ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Proktoloji alanında çalışmayan bir doktor yeni tedaviler konusunda bilgisiz olabilir. Ya da bu alana odaklanmadığı için gerekli cihazlara sahip olmadığı için tedavi konusunda bilgi sahibi olsa bile güncel tedavileri uygulayamayabilir.

Proktoloji Alanında En Sık Karşılaşılan Hastalıklar Ve Güncel Tedavi Teknikleri

Hemoroid ( Basur) Nedir?

Hemoroid anal kanalda bulunan yastıkçıkların aşırı ıkınmadan dolayı baskıya maruz kalarak yapısal bozulmaya uğrayarak makat dışına sarkmasıdır. Sarkan bu yapılara hemoroid memeciği ya da pakesi ismi verilmektedir.

Hemoroid hastalığı iç ve dış hemoroid olmak üzere 2 türdür. İç hemoroidler ise 1 ile 4 arasında derecelendirilmektedir.

Güncel Hemoroid Tedavi Teknikleri Nelerdir?

Hemoroid hastalığı ilk evrelerde ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmektedir. Ancak 4. Derece hemoroidlerin tedavisi için cerrahi müdahale şarttır.

İlk evrelerdeki hemoroidler RBL yani lastikle boğma yöntemi ile tedavi edilmektedir. Tedavide amaç memeciğin baş kısmına lastik takılarak beslenmesini engelleyip çürüyerek yok olmasını sağlamaktır. 3. Dereceli hemoroidler ise THD yöntemi ile yani hemoroid memeciğini besleyen atar damarın tespit edilerek bağlanması şeklinde tedavi edilmektedir. 4. Dereceli hemoroidler ise cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Bu evrede cerrahi müdahale sırasında Ligasure, Lazer, Ultrasicion gibi teknolojik cihazlar kullanılarak hasta konforu ameliyatsız tedaviler gibi yüksek tutulabilir.

RBL, THD, Lazer; Ligasure gibi cihazlar sayesinde hemoroid hastalığı daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Güncel tekniklerle tedavi olmak için bu cihazların bulunduğu sağlık kuruluşları tercih edilmelidir.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı) Nedir?

Toplumda en sık karşılaşılan makat hastalıklarından birisi de anal fissür yani makat çatlağı hastalığıdır. Makat çatlağı kendisi küçük ama acısı oldukça fazla olan bir hastalıktır.

Makat çatlağı kabızlığa bağlı olarak sertleşen dışkının makattan geçişi esnasında yara ve yırtık oluşturmasıdır. Hastalık akut ve kronik olmak üzere 2 evrede incelenmektedir.

Akut fissür ilk 10-15 günlük dönemi kapsar. Bu aşamada oluşan yara veya yırtık yüzeyseldir. Kronik fissürde ise yara derin yerleşimlidir. Akut dönemde yaşanan ağrı şikayeti kısa sürelidir. Ancak kronik dönemde yaşanan ağrı uzun süre devam edebilmektedir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fissür deride oluşan küçük bir yara olmasına karşın kendi kendine iyileşemez. Bunu nedeni ise makat kaslarının istemsiz olarak kasılmasıdır. İstemsizce kasılan kaslar yaranın iyileşmesini engeller. Yaranın iyileşmesi için kasların istemsiz kasılmasının engellenmesi gerekmektedir.

Akut ve kronik fissürler farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Akut dönemde fark edilen makat çatlağı sorunları kremle tedavi edilebilmektedir. Ancak kronikleşen vakıalarda mutlaka doktor müdahalesi gerekmektedir.

Kronik fissürler ilk olarak ameliyatla tedavi edilmekteydi. Ameliyatta fissürün iyileşmesini engelleyen kas kesilerek çıkarılmaktaydı. Ancak makat bölgesinde yapılan kesiler gaz ve dışkı kaçırma sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat yöntemine alternatif olarak botoxla tedavi tekniği geliştirilmiştir. Ameliyat tekniği giderek güncelliğini yitirmektedir.

Botoxla makat çatlağı tedavisinde kaslar kesilerek çıkarılmak yerine geçici olarak devre dışı bırakılmaktadır. Bu sayede yaranın iyileşmesine olanak sağlanmaktadır. Kesi yapılmaması sayesinde gaz ve dışkı kaçırma riski ortadan kaldırılmaktadır.

Hemoroid ve anal fissür makat bölgesinde en sık karşılaşılan 2 hastalıktır. Cerrahi müdahale ile tedavi edilebilirler. Ancak gelişen tıbbi imkanlar sayesinde kesiye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. Yazımızın geri kalan kısmında hemoroid ve makat çatlağı örneğinde olduğu gibi ameliyatsız tekniklerle tedavi sunan proktoloji kliniklerinden bahsedilecektir.

Ameliyatsız Tedavi Uygulayan Proktoloji Merkezleri

Kliniklerde Uygulanan Ameliyatsız Tedaviler Şunlardır
– Hemoroid tedavisinde RBL (lastikle boğma), Lazer, THD ve ileri dereceli hemoroidler için cerrahi müdahale uygulanmaktadır.
– Anal fissür makat çatlağı tedavisinde ameliyatsız tedavi olan Botox tedavisi uygulanmaktadır.
– Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi, ve bascom gibi mikro cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Çok ileri vakıalarda ise cerrahi müdahale olan karidakis ameliyatı uygulanmaktadır.
– Kondilom (makat ve genital bölge siğilleri) hastalığı radyo frekans tekniği ile tedavi edilmektedir. Proktoloji kliniklerinde kondilom tedavisinde sonra 6 ay kadar bir süre hasta takip edilir. 6 ay boyunca oluşan yeni siğiller tedavi edilir. Sonrasında yeni siğiller oluşmamış ise tedavi sonlandırılır.
– Makat sarkması sorunu hemoroid tedavisinde kullanılan cihazlar yardımı ile tedavi edilmektedir.
– Anal bölgede oluşan apseler küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltılmaktadır.

İstanbul’da Proktoloji Bölümü Nerelerde Hangi Hastanede Var?

İstanbul’da güncel tekniklerle tedavi yapan 3 proktoloji kliniği öne çıkmaktadır. Bunlar Kadıköy, Bakırköy ve Şişli’de bulunmaktadır. Bu klinklerde tedaviler proktoloji alanında uzmanlaşmış genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. IDEA Klinik Proktoloji merkezi İstanbul dışında Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’da da bulunmaktadır.

Nişantaşı Proktoloji Kliniği
Idea Klinik Şişli
Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04
GSM & WhatsApp: 0532 463 96 82

Kadıköy Proktoloji Kliniği
Idea Klinik Kadıköy
Adres: Bağdat Caddesi No:308 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul
TEL: 0216 357 00 03
GSM & WhatsApp: 0542 231 28 23

Bakırköy Proktoloji Kliniği
Idea Klinik Bakırköy
Adres: Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0212 572 72 65
GSM & Whattsapp: 0542 621 08 88

Bursa Proktoloji Kliniği
Adres: Cumhuriyet mahallesi. Yağmur Sokak. Cadde 224 Sitesi. B Blok / Daire: 5
Nilüfer Bursa
TEL: 0224 247 10 06 – 0224 249 10 06
GSM & WhatsApp: 0532 152 26 75

Ankara Proktoloji Kliniği
Adres: Cumhuriyet mahallesi, Atatürk Bulvarı 81/16 Kat 5
Kızılay /Ankara
GSM & WhatsApp: 0532 350 25 87

İzmir Proktoloj Kliniği
Adres: Kültür, Atatürk Cd. No:174 D:8, 35220 Konak/İzmir
Tel: (0232) 421 11 01
GSM & WhatsApp: 0542 295 52 54

Antalya Proktoloji Kliniği
Adres: Ali Çetinkaya Cad. Örnek Apt. No.25 Kat.1 (Doğu Garajı Tramvay Durağı Karşısı)
Tel: 0242 312 22 22
GSM & WhatsApp: 0532 459 69 00

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın