Dışkı Kaçırma Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

idea tıp instagram

Dışkı kaçırma veya dışkı tutamama sorunu özellikle yetişkin insanlarda karşılaşılan bir sorundur. Bağırsak hareketlerinin kişinin isteği dışında gerçekleşmesi ve anüsten dışarı sızmasıdır. Tıpta bağırsak iskontinansı olarak tabir edilen bu durum bazen kişinin gaz çıkarma isteği sırasında da görülebilmektedir.

Kas ve sinir hasarı doğrultusunda sıklıkla görülen dışkı kaçırma sorunu aynı zamanda ishal, kabızlık, yaşlılık ve doğum ile alakalıda olabilmektedir.

Kişinin kendini kötü hissetmesine ve özellikle bir ortam içerisinde meydana geldiğinde psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine sebep olmaktadır.

dışkı kaçırma tedavisi

Dışkı Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Bazen geçici, bazense kalıcı sebeplerden dolayı kişiler dışkı kaçırabilirler. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

Kasların Hasar Görmesi

Anüsün hemen son kısmında bulunan ve narin yapıda olan kasların herhangi bir sebeple hasar görmesi kişinin dışkısını tutamamasına sebep olmaktadır. Örneğin bu hasarlar doğum yapan kişilerde ortaya çıkabilmektedir.

Sinirlerin Hasar Görmesi

Rektumda dışkılama ihtiyacının sinyallerini veren sinirler bazı nedenlerden dolayı zedelendiğinde kişinin dışkısını kaçırmaya sebebiyet verebilmektedir. Doğum, ıkınma, felç, ms, diyabet ve omurilik yaralanmaları gibi sebepler sinir hasarı oluşmasına yol açabilmektedir.

gaz ve dışkı kaçırma tedavisi

İshal

İshal olunduğunda bildiğiniz gibi dışkılama ihtiyacı zorlu ve baskın şekilde olabilir. Bu da kişinin tuvalete yetişemediği zamanlarda kaçırmasına neden olabilmektedir. Eğer mevcut bir dışkı kaçırma problemi zaten varsa çok daha zorlu olmasına sebep olmaktadır.

Kabızlık

İnsanlar bazı zamanlar gerek tükettikleri gıdalar sebebiyle gerekse farklı nedenlerle kabızlık yaşayabilmektedir. Ancak bazı insanların ise kabızlığı kronik (süreklilik kazandığı) olduğu zaman dışkıları çok sert ve büyük bir yapıda olabilir. Rektumdan çıkarken çok zorlayabilen dışkı kasların zayıflayarak hasar görmesine sebep olabilir. Buda kişinin dışkı kaçırmasına neden olabilmektedir.

Hemoroid (Basur)

Anüs içerisinde yer damarlar çoğunlukla kabızlık ve ıkınma ile beraber meydana gelen basınç doğrultusunda şişerek hemoroid hastalığı meydana gelebilir. Oluşan basur memesi ileri ki evrelerde büyüyerek anüsün kapanmasına ve dışkının kaçmasına sebep olabilir.

Makat Hastalığından Dolayı Geçirilen Ameliyat

Basur, anal fissür veya benzer bir makat hastalığından dolayı ameliyatlı tedavi olunduysa bölgede kas ve sinir hasarı meydana gelmiş olabilir.

Kimler Dışkısını Kaçırabilir

– Yaşı ilerleyen kişiler
– Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir
– Sinir hasarı
– Bunama
– Fiziksel engel

Dışkı Kaçırma Önlenebilir mi?

Bu durum dışkı kaçırmanın altında yatan sebebe bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda önlenebilir bir problemdir.

Kabızlık Varsa Çözülmeli

Kabızlık kronikleşmişse mutlaka çözüm bulunmalıdır. Kabızlık sadece dışkı kaçırmaya değil bir çok makat hastalığına da yol açabilen bir sorundur. Kabızlık ile alakalı konumuzu okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. bkz: kabızlık

İshal Varsa Çözülmeli

Nadiren karşılaşılan geçici ishal değil de kronik ishal sorununuz mevcutsa bu durumu ciddiye almalı ve mutlaka ishale çözüm bulmalısınız.

Asla Ikınmayın

Kabızlık gibi ıkınmakta hem makat hastalıkları hem farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında rol oynayan ciddi bir sorundur. Bu eğer bir alışkanlık haline getirildiyse mutlaka vazgeçilmelidir. Dışkılama işlemi ıkınmadan kendi kendine olmalıdır.

Doktora Başvurmak Gerekir mi?

Dışkı kaçırma sorununuz geçici değilse ve süreklilik arz ediyorsa ciddi bir şekilde rahatsızlık hissetmenize neden olacaktır. Aynı zamanda toplum içerisinde olumsuz etkilenmenize sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurarak, utanıp sıkılmadan anlatmanız ve yardım almanız doğru olacaktır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Mümkün mü, Nasıl Yapılır?

İlk olarak proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurarak muayene olmalısınız. Doktorunuz yapacağı muayene sonucunda rahatsızlığınızın tedavi edilip edilemeyeceğini görmelidir. Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA dışkı kaçırma tedavisi için dolgu enjeksiyonu yöntemini geliştirmiştir. Bu yöntem iki adımda uygulanmaktadır.

1. Adım : Geçici Dolgu Tedavisi

Eklem ağrılarının tedavisinde yada dudak büyütme gibi işlemlerde kullanılan dolgu maddesi hiyaluronik asit dışkı kaçırma tedavisinde deforme alanı doldurmak içinde kullanılabilmektedir. Hasar ve deforme gören alan tespit edilerek buraya ince uçlu bir iğne yardımı ile dolgu maddesi enjekte edilerek yapılmaktadır. Hasta bu uygulamadan sonra istediği sonucu aldıysa ikinci adıma geçilerek kalıcı dolgu uygulanmaktadır.

2. Adım : Kalıcı Dolgu Tedavisi

Kalıcı dolgu uygulamasında kişiden alınan yağ dokusu dolgu maddesi olarak kullanılır. Çünkü suni dolgu maddeleri bu bölgede vücut tarafından reddedilerek başarılı olmamaktadır. Hastanın göbek bölgesinden alınacak olan 10ml kadar yağ dokusu deforme olmuş alana enjekte edilerek tedavi tamamlanmaktadır. Hasta kendini gözlemler ve ihtiyaç duyulduğu taktirde 2-3 ay kadar sonra dolgu işlemi tekrarlanır. Bu yöntemler dışkı kaçırmada başarılı olduğu gibi gaz kaçırma tedavisi içinde kullanılabilmektedir.

KAYNAKLAR:
Fecal incontinence (https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fecal-incontinence/symptoms-causes/syc-20351397)
Fecal (Bowel) Incontinence (https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14574-fecal-bowel-incontinence)
Bowel Control Problems (Fecal Incontinence) (https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/bowel-control-problems-fecal-incontinence)

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri