Basur İlaçları Nelerdir? Basur İlaçla Tedavi Edilir mi?

Basur hastalarının en çok merak ettiği konulardan biride basur hastalığının ilaçla iyileşip, iyileşmeyeceğidir. Bu yazımızda basur ilaçları nelerdir, hangi ilaç nasıl kullanılır ve etkisi nelerdir gibi başlıklara yer vereceğiz.

Tam sınırları olmasa da şu çeşitleri vardır;
– Haplar (tablet veya kapsül)
– Fitiller
– Anüs içine kanülle uygulanan kremler
– Anüse dışarıdan sürülerek uygulanan merhemler
– Spreyler
– Bitkisel kürler (genellikle bulamaç tarzında)
– Bitkilerle hazırlanan içecekler

Bu ilaçları veya kürleri kullanırken şikayetlerinizin bir hafta on günde geçmemesi halinde muayene olmalı ve anoskop muayenesi yaptırmalısınız çünkü şikayetlerinizin sebebi kötü huylu başka bir hastalık olabilir. (1)

basur hemoroid ilaçları tedavi eder mi

Basur İlaçları (Tablet)

Daflon Tablet
Toplar damarların çeperini güçlendirerek daralmasını sağladığı söylenen hisperidin ve diosmin adlı maddeleri içerir. Bu etkisiyle şikayetleri azaltma yanı sıra kanama ihtimalini ve şişliği de azaltması beklenebilir. Şikayetlerin az olduğu dönemde sabah 2 akşam 2 şeklinde alınır, şişlik, ağrı, kanama gibi şikayetlerin arttığı dönemde günde üç defa iki tablet alınabilir.

Doxium Tablet
En çok bilinen ikinci ilaçtır. Kalsiyum dobesilat içerir 500 ve 1000 mg lık formları vardır. Etkisi diosmin gibidir, daflon ile kıyaslandığında yaklaşık aynı sonuç elde edilir. Günde 2 tablet yeterli olmaktadır. Kalsiyum dobesilat bölgedeki toplar damarlar üzerinde kısmı daraltıcı etki gösterir.

Vendios
Daflonun içeriklerinden diosmin içerir etkisi daflon ve doxium gibidir. Elde edilecek sonucun da benzer olması beklenir. Şikayetlerin durumuna göre günde iki veya üç tablet alınabilir.

Venoruton Tablet
Okserutin içerir, vazoprotektif yani damar koruyucu ve güçlendirici etkisi vardır. Minimal kanamaların durdurulmasına yardımcı olabilir. Diğer tabletlerle yaklaşık aynı sonuçlar beklenebilir.

Basur Fitilleri

Fitiller iç hemoroid için kullanılır. Fitil (supozituvar) formu olan her ilacın anal krem formu da vardır.

Kortos Fitil
Kortizon (hidrokortizon) ve poidokanol içerir. Kortizonun en belirgin etkisi uygulandığı yerde şişlik ve ödemi azaltır. Poidokanol uygulandığı yerde damarlarda büzülme sağlar bu hem kanamayı azaltır hem de ödemin azalmasına yardımcı olur.

Kortizon içerdiği için bir haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Proktolog Fitil
Proktolog ismi çok iyi düşünülmüştür çünkü makat hastalıkları uzmanı doktora proktolog denir. Ruskogenin ve trimebutin içerir. Ruskogenin toplar damarlarda büzüşme sağlar diğerleri gibi etkilidir, trimebutin spazm çözücü etkisi vardır, spazmdan kaynaklanan ağrıyı azaltır.

Prokto Glyvenol Fitil
İçeriğindeki lidokainin lokal anestezik etkisi ön plandadır, bu sayede ağrıyı azaltır. Tribenosid venoprotektif yani damar duvarı güçlendirici etkiye sahiptir bu sayede kanamayı ve diğer şikayetleri azaltabilir.

Basur Kremleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi fitili olan tüm ilaçların anal kremleri de vardır. (2)

Kortos Krem
Kortizon (hidrokortizon) ve poidokanol içerir. Kortizonun en belirgin etkisi uygulandığı yerde şişlik ve ödemi azaltır. Poidokanol uygulandığı yerde damarlarda büzülme sağlar bu hem kanamayı azaltır hem de ödemin azalmasına yardımcı olur.

Kortizon içerdiği için bir haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Proktolog Krem
Ruskogenin ve trimebutin içerir. Ruskogenin toplar damarlarda büzüşme sağlar diğerleri gibi etkilidir, trimebutin spazm çözücü etkisi vardır, spazmdan kaynaklanan ağrıyı azaltır.

Prokto Glyvenol Anal Krem
İçeriğindeki lidokainin lokal anestezik etkisi ön plandadır, bu sayede ağrıyı azaltır. Tribenosid venoprotektif yani damar duvarı güçlendirici etkiye sahiptir bu sayede kanamayı ve diğer şikayetleri azaltabilir.

Basur Merhemleri

Bunlar kanülle anüsün içine uygulanmaz, dışarıdan sürerek uygulanır, bu grupta 4 ilaç vardır, Anestol Merhem, Anuflex Merhem, Hedensa Merhem, Hemoralgine Merhem. Bunlardan Anuflex hariç diğerleri sadece bölgesel uyuşturma yapar.

Anestol Merhem
İçeriğinde bölgesel uyuşturucu vardır, anal hematom, tromboze hemoroid, makat çatlağı gibi anüsün ağrılı hastalıklarında ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Anuflex Merhem
En etkili ağrı kesici merhemdir, etkisinin yüksek olmasının sebebi bölgesel uyuşturma etkisi yanı sıra bölge kaslarının gevşemesini de sağlar. Bölgesel uyuşturma etkisini eugenia caryophyllataile sağlar Boğulmuş basur, makatta pıhtı toplanması gibi çok şiddetli ağrı yapan hastalıklarda anüs kaslarına kontrolsüz bir şekilde kramp girer ve ağrının önemli kısmı bu kramptandır Anuflex işte bu krampı da çözerek şikayetleri azaltır. (4)

Hedensa Pomad
Bölgesel uyuşturucu etkisiyle tromboze hemoroidde ağrıyı azaltır, anestole benzer bir etkiye sahiptir. Ağrı arttıkça tekrar uygulanabilir, sık uygulanmasının sakıncası yoktur.

Hemoraljin Pomad
Ağrıyı azaltma yanı sıra kısmen damar büzüşmesi yaparak sızıntı şeklinde olan kanamaları azaltabilir, daha çok ağrılı durumlarda önerilir.

Basur Spreyi

Bu sınıfta bir tek Memethol adlı sprey ve onun çakması Hemerothol Sprey adlı spreyler bulunur. Anüsün içindeki hemoroide dışarıdan sprey püskürterek iyileşmesini iddia etmek de böyle bir beklentiye girmek de çok mantıklı durmamaktadır. “Bizim ürünümüz farklı” zihniyetiyle üretilmiş gibi görünüyor.

Bitkisel Basur Tabletleri

Bunları üretenlerin, ürettirenlerin, satanların ne hemoroid hakkında ne de tıp hakkında hiçbir bilgisi olmadığını düşünüyorum. “üretelim de mutlaka satacak birilerini buluruz” mantığıyla üretilen, bilimsellikle hiçbir ilişkisi olmayan uzak durulması gereken ürünler olduğu için isimleri bile yazılmadı.

Basur İçin Bitkisel Karışım

Yaygın olarak bilinen ancak sıcak su oturma banyosu kadar dahi etkili olmayacak patlıcan sapı suyu en bilindiklerindendir. Evde yapılabilir bir şeydir ancak yine de en mantıklı yaklaşım anoskop muayenesi yaptırıp kesin teşhis koydurup bu konuda uzman doktorun önerisiyle ilaç kullanmaktır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer

En pratik ve etkili yöntem sıcak su oturma banyosudur. Banyo suyundan biraz sıcak suyun içinde 5-10 dakika oturmak bölge kaslarını gevşeterek ciddi rahatlama sağlar, gün içinde defalarca uygulanabilir, hiçbir yan etkisi yoktur.

Ağrıyı azaltan en etkili ilaç ise Anuflex Merhemdir, hem uyuşturma hem de kasları gevşeterek rahatlama etkileri vardır.

Bunun dışında Anestol Pomad, Hedensa Pomad, Hemoraljin Pomad da bölgesel uyuşturucu etkisiyle kısmi rahatlama sağlar.

Basur Kaşıntısı Nasıl Geçer

Hemoroid kaşıntısına özel bir ilaç yoktur ancak makat bölgesi kaşıntılarının tedavisine özel üretilmiş olan Pruzon Merhem diğer makat kaşıntısı sebepleri gibi hemoroid kaşıntısı için kullanılabilecek en etkili ilaçtır. Kortizon içeren kremler gibi yan etkisi yoktur.

Hemoroid Nasıl Bir Hastalıktır

Hemoroid yaygın olarak bacaklardaki gibi toplar damar genişlemesi olarak bilinir ancak bu doğru değildir. Her ne kadar o bölgedeki toplar ve atar damarlarda genişleme olsa da temel sorun bu değildir, asıl sorun bölgede taşıyıcı görevi olan bu sayede damarların genişlemesini de engelleyen bağ dokusu denilen yapının bozulmasıdır.

Önce bölgedeki bağ dokusu bozulur bunun üstüne damarlar genişler yani ana sorun doku hırpalanması, bozulmasıdır.

Basuru Kurutan Krem Var mı?

Makatta çıkan her tür meme benzeri şeye basur memesi denir oysa bunların çoğu basurla alakası olmayan anal hematom (pıhtı toplanması), apse, siğil, polip gibi oluşumlardır. Bunların bir kısmı krem kullanılmasa dahi kendiliğinden kaybolur.

Basur memesi oluşması dişin çürümesinden farksız bir doku bozulmasıdır, kremlerle veya diğer ilaçlarla ya da kendiliğinden düzelme ihtimali çürük dişin düzelme ihtimali gibidir yani asla düzelmez. Ancak ağrıyan çürük diş için ağrı kesici alındığında ağrının geçmesi gibi basur için krem kullanıldığında basurdan kaynaklanan şikayetler düzelir ama basur olduğu gibi kalır.

Burada önemli olan teşhisin doğru konulmasıdır ve işe yaramaz bitkisel ürün satanların çıkış noktası da budur.

Hastada % 100 kendiliğinden düzelen anal hematom oluşur, hasta bunu basur sanır, bitkisel ilaç kullanır ve hastalığı düzelir. Oysa burada iyileşen şey basur değil zaten kendiliğinden düzelecek olan hematomdur.

Basur İlaçları İşe Yarar mı?

Doku hasarı şeklinde olan bir çok hastalık gibi hemoroid hastalığında da dokudaki bozulma ilaçlarla düzeltilemez ancak şikayetlerde az veya çok düzelme elde edilebilir.

Basur ilaçlarını kullanırken diş çürümesinden kaynaklanan ağrı için ağrı kesiciden beklenen kadar etki beklemelisiniz. Çürük dişin ağrısını ağrı kesici ile geçirseniz bile diş hala çürüktür. Basurlar için de bu söylenebilir basurdan kaynaklanan şikayetleriniz azalır ama basurunuzun derecesi değişmez, tabi ki ilk teşhisin doğru olması şartıyla.

İlaç alarak basurunun düzeldiğini söyleyenlerin yaşadığı bu durum şöyle izah edilebilir; hasta tuvalete gider fazla ıkınarak anal hematom yani makatta pıhtı birikmesine neden olur ve sonraki günlerde ilaçlar kullanarak hastalığın geçmesini sağlar. Aslında burada oluşan anal hematom % 100 ihtimalle kendiliğinden geçen bir durumdur, bir şey kullanmasa da aynı sürede geçecektir ama teşhis doğru konmadığı için ilaçlardan alınan cevap da yanlış değerlendirilmiş olur.

Kalıcı Tedaviler olan rubber band ligation, infrared cogulation, cerrah, lazer ve cerrahi işlemler ayrı yazılarda ele alınmıştır. (3)

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Basurun yaptığı şikayete göre kullanılacak ilaç değişir. Şikayetlerin hafif olduğu dönemde tablet olarak iki seçenek vardır, ikisi arasında belirgin fark yoktur. Daflon Tablet ve Doxium Tablet kullanılabilir, bunlar dışındaki bitkisel adıyla satılan ürünlerden uzak durmak gerekir. Ağrılı dönemde yine bu tabletler yanı sıra Anuflex Merhem ağrının azalmasında ciddi katkı sağlar. Bunlara ek olarak ılık su oturma banyosu da faydalıdır.

Basur, hap, merhem, sprey yada benzeri ilaç ve ürünlerle sadece şikayetleri azaltılabilecek bir hastalık olup, tamamen iyileşmesi için cerrahi yöntemlerle tedavi olunması gerekmektedir. IDEA Kliniklerin tümünde hemoroid tedavisi için gerekli donanım ve tecrübeye sahip genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir.

Dış Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Dış basur dokuda yapısal bir değişiklik yani meme gibi çıkıntıdır. Teşhis doğru konduysa tek tedavi yöntemi klasik cerrahi yöntemlerle kesilerek alınmasıdır.

İç basur tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemler lastikle boğma yöntemi, lazer ve infrared koagülatör dış basur tedavisinde kullanılamaz. Benzer şekilde iç basur tedavisinde kullanılan kremler ve fitiller dış basurda hiçbir etki yapmaz.

Dış basur hastalığına benzeyen anal hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması makat hastalıkları konusunda tecrübeli olmayan cerrahlar tarafından da dış basur veya tromboze hemoroid şeklinde yanlış teşhis edilebilir. Anal hematom ıkınmakla ortaya çıkan ve haftalar içinde % 100 ihtimalle geçen bir hastalıktır. İlk günlerde olan dayanılmaz ağrı için kullanılabilecek en etkili ilaç Anuflex Merhemdir.

Referanslar:

  1. Lohsiriwat, V. (2015). Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view. World Journal of Gastroenterology: WJG21(31), 9245.
  2. Mounsey, A., Halladay, J., & Sadiq, T. S. (2011). Hemorrhoids. American family physician84(2), 204-210.
  3. Riss, S., Weiser, F. A., Schwameis, K., Riss, T., Mittlböck, M., Steiner, G., & Stift, A. (2012). The prevalence of hemorrhoids in adults. International journal of colorectal disease, 27(2), 215-220.
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri
Arayın Yazın