Basur Tedavisi, Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

idea tıp instagram

Basur tedavisi için uygulanacak tedavi basur türü ve derecesine göre belirlenmektedir. Hemoroid için güncel olarak uygulanan tedaviler lazer, RBL ve THD tedavileridir.

Hastalığın erken dönemde tespit edilmesi tedavi açısından ve hastanın konforu açısından oldukça önemlidir.

basur tedavisi nasıl yapılır

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde basur yani hemoroid hastalığının tedavisi vakanın derecesine göre çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Kullanılacak olan yöntem doktor muayenesi ile belli olmaktadır. Aşağıda kullanılan ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri sıralayarak hangi derecede etkili olduklarından detaylı şekilde bahsettik.

Lazerle Basur Tedavisi

İlk evrelerde tespit edilen basurlar lazer cihazı yardımı ile tedavi edilmektedir. Ancak lazer cihaz ilerleyen evrelerdeki basurların tedavisinde yetersiz kalmaktadır.

1 ve 2. Evrede olan hemoroid pakeleri makat içerisindedir. Bu nedenle lazer tedavisi mutlaka anüsün içini görmeye yarayacak anoskop benzeri bir cihazla yapılmalıdır.

Hemoroid hastalarında kullanılan cihaz daha çok Elektrokoagülatör olarak bilinmektedir. Cihaz yüksek ısı ile çalışmaktadır. Bu sayede hemoroid memesine dokundurulduğunda tahribat sağlayarak memeciği ortadan kaldırmaktadır.

Genellikle tek seans yeterlidir. Ancak bazı durumlarda ikinci ek seansa ihtiyaç duyulabilir.Özellikle kanamalı basur vakıalarında lazer tedavisi oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Ancak ilerleyen evrelerde uygulanamaz. Lazerle tedavi olunmak isteniyorsa hastalık ilerlemeden doktora başvurulmalıdır.

Rubber Band Lastikle Boğma Yöntemi

Oldukça pratik ve etkili bir tekniktir. Ameliyatsız teknikler arasında üstünlükleri bulunan avantajlı bir tedavidir. Tedavide amaç basur memesinin beslenmesini engelleyerek çürümesini ve yok olmasını sağlamaktır.

RBL tedavisinde bir cihaz yardımı ile hemoroid memeciğinin baş kısmına bir lastik yerleştirilir. Bu lastik memeye kan gitmesini engeller. Beslenemeyen meme zamanla küçülür ve yok olur.

Makat bölgesinde yapılan tedavilerde kesi uygulanması gaz ve dışkı kaçırma riskini neden olmaktadır. Ancak lastikle boğma tekniğinde herhangi bir kesi olmaması sayesinde böyle bir risk bulunmamaktadır.

Dakikalar içerisinde uygulanabilir. Ve işlem sonrasında hasta aynı gün sosyal hayatına dönebilir.

THD Ameliyatıyla Hemoroid Tedavisi

THD diğer adıyla HAL,Trans Hemoroidal Desarterizasyonu ve Hemoroidal Arter Ligasyonu kısaltılmış halidir. İleri dereceli basur vakıalarında uygulanır.

THD ameliyatı local anestezi ile uygulanır. Amaç basuru besleyen atardamarların bağlanması ve memeciğin beslenmesinin engellenmesidir. Memeciği besleyen atardamar cihaz yardımı ile tespit edilir ve bağlanır. Bu sayede kan akışı engellenmiş olur.

Kesi yapılmaması sayesinde kanama, iltihaplanma riski azdır. Ayrıca kesi olmaması sayesinde gaz ve dışkı kaçırma riski de olmaz.
Oldukça avantajlı bir tedavidir. Yalnızca teknolojik bir cihaz yardımı ile yapılmasından dolayı uygulayıcısı az ve maliyeti diğer tedavilere göre yüksektir.

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Toplumda hemoroidi olan insanların en çok araştırdıkları Hemoroide hangi doktor bakar? sorusunun cevabı basur için proktoloji konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanı olacaktır.

Referans
https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics#1
https://www.nhs.uk/conditions/piles-haemorrhoids/

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri