Kafada Yağ Kisti Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

idea tıp instagram

Bu yazımızda halk arasında yağ bezesi olarak bilinen ancak tıbbi olarak yağ bezelerinden ayrılan yağ kistlerinden bahsedeceğiz. Lipomlar yani yağ bezeleri avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisi haricinde vücudun herhangi bir yerinde bulunabilen yağ dokularıdır. Avuç içlerinde, ayak tabanında ve kafa derisinde görülenler ise yağ kisti (sebase kist, epidermoid) olarak bilinmektedir. Bu yazımızda kafa derisinde bulunan yağ kistlerinden ve tedavisinin nasıl yapıldığından bahsedilecektir.

yağ kisti tedavisi

Yağ Kisti Nedir?

Kistler en temel tanımı için sıvı ile dolu ve zarla çevirili keseciklerdir. Kistin içerisindeki sıvı koyu kıvamlı, yağlı ve kötü kokulu bir sıvıdır. Kafada saçlı deride bir zarla çevirili olarak bulunur. Şişlik dışında sağlık açısında herhangi bir riski bulunmayan iyi huylu tümörlerdir. Çok çok nadiren kötü huylu olanları ortaya çıkmaktadır.Kistlerin yaklaşık olarak %1’inden azı kötü huylu kistlere dönüşmektedir.

Yağ Kistleri Neden Olur?

Yağ kistlerinin neden oluştuğuna dair net bilgi bulunmamaktadır. Ancak kafada yani saçlı deride oluşan kistlerin saç diplerinde bulunan yağ bezelerinin tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Kafada Kist Oluşmasına Neden Olmaktadır.
Her sağlıklı insanın saç derisinde saç köklerinin korumak için köklerin çevresinde yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Yağ bezlerinin salgıladığı yağlar saçları beslemektedir. Bu şekilde bir yağlanma insanlar için rahatsızlık oluşturmamaktadır. Ancak saç dökülmesi olan kişilerde kıl kökü miktarının azalır. Salgılanan yağ miktarı değişmediği için kılların azalması ile birlikte saçlarda yağlı bir görünüm ortaya çıkabilir. Normalde şikayete neden olmayan yağlar bu gibi durumlarda kişilerde rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Yağ bezlerinin bir veya birkaçının tıkanması salgının salgılanamayarak cilt altında birikmesine neden olmaktadır. İlk etapta boyutu küçük olduğu için hastalarda şikayete neden olmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda kistin büyümesi ile birlikte hastayı rahatsız edebilmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Kistler yağ bezelerine nazaran daha sert ama genel olarak yumuşak bir dokuya sahip şişliklerdir. Bu şişlikler ilk etapta hastada herhangi bir şikayete neden olmazlar. Nadiren de olsa oluşan kistleri süreç içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir.

Tıpkı yağ bezeleri gibi dokunulduğunda cilt altında hareket eden yapılardır.

Kistler yuvarlak ya da küre benzeri yapılardır. Boyutları hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Hatta aynı hastada birden fazla bulunan kistler de farklı boyutlarda olabilmektedir.

Bazı hastalarda apse oluşumuna bağlı olarak kızarıklık, enfeksiyon, ağrı gibi şikayetlerde görülebilmektedir. Enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak bazı hastalarda ateşlenme şikayeti de görülebilmektedir.

doktora sor

Kafada Yağ Kisti En Çok Kimlerde Görülür?

Yağ kistleri genel olarak erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Sorunun görülme yaş aralığı ortalama 20-40 yaş arası olarak tespit edilmiştir. Ancak kistler yeni doğan dönemi de olmak üzere her yaşta görülmektedir.

Kistlerin tek başına genetik ile bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak Gardner sendromu, Gorlin sendromu gibi nadir görülen sendromlarla birlikte kalıtsal olarak bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda kronik güneş hasarlı cilt bölgelerine sahip yaşlı hastalarda kistlerin daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Akne vulgaris şikayeti olanlarda da kistlerin daha sık görüldüğü araştırmalarda elde edilen veriler arasında yer almaktadır.

Kafada Yağ Kisti Teşhisi Nasıl Konulur?

Kafada oluşan her şişlik kist olarak değerlendirilmemelidir. Kafada bulunan sert şişlikler başka sağlık problemleri ile ilişkilendirilebilmektedir.

Kistlerin tanı ve tedavisi için doktor muayenesi yeterlidir. Ultrason ya da herhangi ek bir prosedüre ihtiyaç duyulamamaktadır. Yalnızca doktor tarafından kanser şüphesi olduğu düşünülen kistlerde ek testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Şüpheli kistler için doktorlar tarafından bilgisayarlı tomografi çekimi istenilmektedir. Ayrıca çıkarılan kistlerde şüphe görülmesi durumunda parça alınarak patolojiye gönderilmektedir.

Yağ Kistinin İltihaplanması

Yapısal olarak ağrı ya da herhangi bir şikayete neden olmayan kistlerin mikrop kapması yani iltihaplanması hastalarda ağrı ve apse oluşumuna neden olmaktadır. İltihaplanmanın nedeni yağ kisti kapsülünün içerisine sızan mikroplardır.

Bu tür durumlarda doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler kullanılmalıdır. İlk olarak iltihap tedavi edilmeli sonrasında kist tedavisi yapılmalıdır.

Kafada Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kist tedavisi cerrahi müdahale ile kistin vücuttan çıkarılması şeklinde yapılmaktadır. Küçük bir cerrahi işlemdir. Ancak saçlı deride olmasından dolayı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Saçlı deride yapılan bir tedavinin hastada estetik kaygı yaratmaması için tedavinin saçlar kısaltılmadan ve mümkün en küçük kesi ile yapılması önemlidir. Kesinin küçük olması ve saçların kısaltılmaması sayesinde tedavi sonrasında rahatsız edici bir görünüm oluşmaz.

Hatta dışarıdan bakıldığında kesi yapıldığı fark edilmez bile.

Kistin çıkarılması için ilk olarak kist çevresi lokal olarak uyuşturulur. Ardından minimum boyutta bir kesi yapılır. Sonrasında kisti çevrelen kapsüle kesi atılarak içerisindeki yoğun sıvı boşaltılır. Bu sayede içi boşaltılan kist küçük bir alandan vücut dışarısına çıkarılabilir. Kist boşaltılıp, kapsül çıkartıldıktan sonra dikiş atılarak tedavi tamamlanır.

Tedavi sonrasında hasta gündelik hayatına dönebilir. 1 gün sonra banyosunu yapabilir. Pansuman vs gibi bakımlara ihtiyaç duyulmaz.

Tedavisi Yapılan Kist Tekrar Eder Mi?

Genel olarak tedavisi yapılan kistin tekrarı beklenmez.

Kafada Yağ Kisti Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sorunun tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu nedenle tercih edilmesi gereken alan genel cerrahidir.

Kistlerin ilaçla ya da bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Tedavi için kistin mutlaka vücuttan çıkarılması gerekmektedir.

Kafada Yağ Kisti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yağ Kisti Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?
Kistler zaman içerisinde büyüme eğiliminde olabilir. Çok büyüyen kistler basınçla saç köklerini öldürüp kalıcı dökülmeye neden olabilir.

Yağ Kisti Baş Ağrısı Yapar Mı?
Aynı şekilde büyüme görülen kistlerde basıncın etkisi ile bulunduğu bölgede ağrı şikayeti görülebilir.

Tedavi Sonrasında İz Kalır Mı?
Tedavi sonrasında iz kalıp kalmayacağı işlem sırasında ne kadar kesi yapıldığı ile doğrudan alakalıdır. Tedavi minimal kesi ile yapılırsa saç derisinde belli belirsiz bir iz kalır. Bu izde saçların altında kalacağı için görünmez.

Kafadaki Yağ Bezesi Patlarsa Ne Olur?
Kafadaki yağ kisti patlarsa kapsülden dışarı sızan yağ iltihaplanmaya neden olur, günler içerisinde apseleşerek boşaltılması gerekebilir. Bu sürede normalde olmayan ağrı, kızarıklık ve şişlik görülebilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Yorumlar (39 Yorum)
 • Yusuf Erdem

  Hocam merhabalar yıllardır kafa derimde olan şişkinlik bu sabah sonucu patladı sanırım kafamı duvara vurdum ve tam şişkinliğin oraya isabet etti ve şişkinlik elimle ellediğimde sertlik gitmiş ve inmişti patladımı sizce içerde ve patladıysa bi sıkıntıya sebeb verirmi şiMdiden teşekkürler

  • IDEA Asistan

   Yusuf bey merhaba. Küçük bir ihtimalle iltihap olabilir oda çok önemli değil. İltihaplanması da zaman içerisinde eskisi gibi şişecektir çünkü var olan kistin kapsülü içerdedir.

 • Neslihan kurt

  Merhaba, yıllardır yağ bezesiyle mücadele etmekteyim, kafamın belirli bölgelerinde sadece şişlik olarak beliren birşey. 16 tane aldırdım lokal olarak ve sürekli tekrar çıkıyor, çözüm öneriniz var mıdır teşekkürler

  • IDEA Asistan

   Merhaba Neslihan hanım. Maalesef çıkanları aldırmak dışında yapacak bir şey yok, çıkmasını engelleyen herhangi bir uygulamada yok.

 • Ezgi varlı

  Hocam merhaba benim kafamdada 1 tane şişlik vardı boncuk gibi büyudü kafamda farklı bölgelerdede cıktı fakat ucu olmayan sivilce gibi sert beyaz ve bastırinca agrı yapiyo sizce yag bezesimi ucu yok sadece deri altnda boncuk varmıs gbi sert ve bastirinca acı yapiyo yardimcı olurmusunuz

  • IDEA Asistan

   Ezgi hanım merhaba. Size en yakın şubemize gelerek veya 0542 621 08 88 numaralı telefona WhatsApp üzerinden görsel atarsanız değerlendirebiliriz.

 • Dilek değişici

  Hocam benimde kafamda var büyüdü biraz daha küçük diye almıyolardı doktorlar kafamda başka yerde daha çıkıyor sanırım sıçrayabilir mi etrafına

  • IDEA Asistan

   Dilek hanım merhaba. Yağ bezelerinin boyutları büyüyebilir ancak etrafa sıçramaz.

 • Yasin bingol

  Merhabalar benim kafamda da yağ bezleri var ve aşırı derecede ağrı yapıyor sizce bu normal mi ve ağrıyan yağ bezi aşırı derecede kızardı cvp bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • IDEA Asistan

   Merhabalar,
   Genellikle ağrıdan söz eden hasta oranı çok düşüktür. Ağrıma ezilmeyle ortaya çıkan bir şikayettir. Doğru teşhis için muayene olmanız önerilir.

 • Meral arslan

  Merhaba hocam benım başimin bir kaç yerinde beze var kaşinıyo çok rahatsız oluyorum normal mi ne yapabilirim

  • IDEA Asistan

   Meral hanım merhaba. Kafada meydana gelen yağ bezelerinde kaşıntı beklenir. Doğru teşhis ve tedavi için muayene olmanız gerekmektedir.

 • Muzaffer nardemir

  Slm.ense ile beyin arası saçlar arasında sert ağrı yapan bir beze oluştu baş ağrısı da yapar mı nasıl bir bir tedavi uygulanmalı ve hangi bölüme girer yorum ve yardımlarınızı rica ederim .not üç gün de oluştu kızarma yok ve çok sert bir bezedir

  • IDEA Asistan

   Merhabalar. Üç günde oluştuysa iltihabi bir durum olabilir, cildiye ile görüşebilirsiniz.

 • Nurullah Veli

  Kafamda uzun yıllardır bu sorun var yağlı yiyecekler yendiğimde zirve yapıyor.3 farklı hastanede birkaç yıl ara ile 3 farklı doktora gittim hepdi tek tedavi yöntemi olarak roaccutane hapı önerdiler başka tedavi yöntemi yok dediler.Bu hapta ağır bir hap vücudu kurutuyor.Kafamda birkaç noktada var ve geçmiyor hepsine cerrahi müdahale edilebilir mi?

  • IDEA Asistan

   Nurullah bey merhaba. Muayene etmeden herhangi bir şey söylemek zor. İstanbul Bakırköy, Şişli, Kadıköy, İzmir, Bursa ve Ankara’da size en yakın kliniğimize gelerek muayene olabilirsiniz.

 • Melike ylmz

  Hocam.merhabalar benimde kafamda uzun yıllardır geçmeyen bir yara var ama yağ kistine benzemiyor ve fazlasıyla dökülme oluyor yağ kistinin çeşitleri var mı yoksa başka bişeymi bende ki yara

  • Yağ kistinin sebebi aşırı yağlı yemekler ve yetersiz temizliktir.

  • Melike ylmz

   Bazen baş ağrısıda yapıyor o.bölgedede ağrı var saçımı tararken tarağı oraya değdiremiyorum

   • IDEA Asistan

    Melike hanım merhaba.
    Yağ kistinin çeşidi olmaz. Değerlendirebilmemiz için 0542 621 08 88 numaralı telefona WhatsApp üzerinden kaliteli bir görsel atabilir veya en yakın şubemize gelerek muayene olabilirsiniz.

 • Tuğçe Yılmaz

  28 yaşındayım kafamda uzun süredir bir yağ bezesi vardı dışardan sadece şişlik olarak görülen. Bu sabah patladı galiba şişlik yok artık bi sorun yaratır mı

 • SIDIKA yüce

  18 yaşındayım 5 yıldır kafamda 2 ve 3 cm büyüklüğünde yağ bezeleri var ağrı da yapmıyor kansere dönüşür mü?

  • IDEA Asistan

   Sıdıka hanım merhaba,
   Hayır yağ kistleri asla kansere dönüşmez.
   Aldırmak isterseniz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da kliniklerimiz bulunmaktadır.

 • Hale Gökben

  Hayırlı gunler dilerim, 41 yasindayim cocuklugumdan bu gune kadar beni rahatsiz ediyordu, yazdiginiz gibi sislik ve bas agrisi ve bulundugu yerde agri ve rahatsizlik veriyordu, gercekten bazen az da sıvı cikiyor ve berbat kokuyordu, hep cok sıkıntısını cektim, dün nihayet uzman cilt doktotum aynen yazdigin sekilde aldi. 4 dikis var ve cok aciyor, umarim sacim geri cikar cunku oldukca büyük bir yeri traş etti ve yillardir nihayet kendimi daha rahat hissedecegim cektigim aciya değecek, Almanya Lubeck ten sevgilerimle

 • Melek karakoç

  Hocam benimde 25 yaşlarında falan çıktı şimdi 7 8 tane var kafamda biri aşırı büyük ve kırmızı kaşıntı ve yanma yapıyor kanser olabilirmi acaba

  • IDEA Asistan

   Melek hanım merhaba,
   Kanser değildir, iltihaplanmıştır. Kliniklerimizden size en yakın olana gelirseniz değerlendirebiliriz.

 • Neşegül çiftçi

  Çok bilgilendiriciydi teşekkür ediyorum. Benim kafamda çok sık oluyor. Bazen nadirende olsa kendi patlıyor ve içindeki yağ ve iltihap boşalıyor. Veya cerrahi olarak aldırıyorum. Ama kendi deşildiğinde sonradan oradan çıkan saçın yapısı farklı oluyor. Genetik olarak değişiyor saçın şekli.

 • Yasemin uğurluoğlu

  Merhabalar hocam benimde kafamda gorseldeki gibi değil ama 5_ 6 tane farklı büyüklükte yağ bezeleri var zaman zaman saçımı tararken ağrı yapiyor başkada bana bir sıkıntı vermiyor ne yapmalıyım aldirmalimiyim sizce hocam tesekkurler

  • IDEA Asistan

   Merhaba Yasemin hanım,
   Mevcut yağ kistlerini büyümeden aldırmanız sizin için daha avantajlıdır. Hem daha küçük kesi yapılacağı gibi hem de dikiş gerektirmeden yapıştırıcı kullanılarak kapatılabilir.

 • Hakkı Topluca

  Benim başımda 25 li yaşlarda ilk oluştu. Hatta onu doktor olan kuzenim aldı. Daha sonra başka yerlerde gene çıktı gene aldırdım. Bir tane aldırdımı yerine en az iki tane çıkıyor aynı yerde dağil saç darisinin fartlı bölgelerinde. 3 yıl önce üç tane aldırmıştım. Şimdi en az beş tane oldu yine. İdare ediyorum saçım, 60 yaşında olmama rağmen hâlâ gür ve yağlı. Makaleden anladığım. Gene iyice büyük olup rahatsızlık verince gene aldıracağım. Yaşlandım artık olmaz diyordum ama yine oldu. Saçlar gür olduğu için görülmüyor ama illa varlıkları rahatsız adiyor.

  • IDEA Asistan

   Hakkı bey merhaba.
   Mevcut yağ kistlerini büyümeden aldırmanız sizin için daha avantajlıdır. Hem daha küçük kesi yapılacağı gibi hem de dikiş gerektirmeden yapıştırıcı kullanılarak kapatılabilir.

 • Hülya Yılmaz

  Hocam bende 6 yildir kafa derisinde var fakat bendeki deri altında yani fotoğraftaki gibi degil.farkli birsey olabilir mi

  • IDEA Asistan

   Merhaba.
   0542 621 08 88 numaralı telefona WhatsApp üzerinden görsel gönderirseniz değerlendirebiliriz. Geçmiş olsun.

 • Tülay Sözeri

  Kızımın kafasında şişlikler var ama renksiz ne yapabilirim

  • IDEA Asistan

   Merhaba Tülay hanım. iletişim sayfamızda bulunan kliniklerimizden size en yakın olan şubemizin WhatsApp numarasına görsel atarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • Annemin kafasında yağ bezesi var iki gündür tahriş olmuş ve intihap geliyor ne yapmamız gerekir tşk ler

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri