Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

idea tıp instagram

Ben aldırma tekniklerini ayrıntılı olarak yazımızda ele alacağız. Ameliyatsız ben tedavisi tekniklerini sizlere sırasıyla anlatacağız.

Ben tedavisi işlemi için en pratik yöntem buharlaştırma yöntemi olarakta bilinen radyo frekans yöntemi olup, ortalama 3 dakika kadar kısa sürede tamamlanabilmektedir. Hep birlikte kullanılan tüm yöntemleri sırasıyla görelim. Lütfen yazımızı tamamen okuyun ve sonrasında en doğru tedavi kararını verin.

ameliyatsız ben tedavisi

Ben Aldırma İçin Kullanılan Ameliyatlı ve Ameliyatsız Yöntemler Nelerdir?

Ben tedavisi için uygulanan teknikler ameliyat, krioterapi(dondurma), lazer, elektro koter, plazma ve radyo frekanstır.

Ben Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ben aldırma işlemi eski zamanlardan beri kullanılan bir tekniktir. Ameliyatta amaç beni kesi yapılarak vücuttan çıkarılmasıdır. Benin alınması açısından başarılı bir tekniktir. Ben ameliyatı çoğu zaman benden daha büyük bir ize neden olmasından dolayı tercih ve tavsiye edilmez.

Ayrıca ben ameliyatı yalnızca ciltten kabarık ve büyük benlere uygulanabilir. Yüzeysel ve küçük çaplı benler için ameliyat uygulanamaz.

Ben ameliyatının dezavantajlı olmasından dolayı ameliyatsız ve iz bırakmayan ben tedavileri gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle ameliyatlı ben tedavisi güncelliğini yitirmiştir. Günümüzde uygulayıcısı yok denecek kadar azdır.

ben tedavisi nasıl yapılır

Krioterapi (Dondurma) Yöntemiyle Ben Tedavisi

Genellikle dermatoloji uzmanlarının tercih ettiği bir tedavi tekniğidir. Krioterapi tekniğinde bene sıvı azot uygulanarak -90 derecelere kadar soğutulur. Soğuyan benin protein yapısı değişir ve çürümeye başlar. Çürüyen ben birkaç gün içerisinde koparak düşer.

Dikkat gerektiren bir tekniktir. Azot uygulaması dozunda yapılmaz ise ciltte istenenden dazla bölgede doku kaybı olabilir. Sağlıklı doku kaybı ise iz ve çukurluk oluşmasına neden olabilir.

ameliyatsız ben tedavisinde patoloji mümkün mü

Lazerle Ben Tedavisi

Lazerle ben aldırma, oldukça pratik bir yöntemdir. Ancak tedavi edebildiği benler sınırlıdır. Lazerle yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benler tedavi edilebilmektedir. Kabarık ve açık renkli benlerin tedavisinde lazer cihazı yetersiz kalmaktadır.

Plazma Yöntemiyle Ben Aldırma

Tedavi elektrik bağlantısı olmayan kablosuz bir cihaz yardımı ile uygulanır. Kullanılan cihazın birçok markası olmasına rağmen en çok Plexr markası kullanılmaktadır. Bu nedenle tedavi sıklıkla Plexr tedavisi olarak da bilinmektedir.

Tedavide cihaz bene dokundurulmadan yaklaştırılır. Bu esnada cihaz ile cilt arasındaki hava iyonize olur ve aradaki hava maddenin katı, sıvı gaz gibi dördüncü hali olan plazma şekline gelir. Ben bu plazma etkisi ile tedavi edilir.

Ben tedavisinin yanı sıra leke tedavisi, kırışıklık tedavisi gibi uygulamalarda da plazma tedavisi kullanılabilmektedir.
Yüzeysel benlerde etkili sonuçlar alınabilir. Ancak kabarık benlerde plazma tedavisi çok etkili olmamaktadır.

Elektrokoter Tekniğiyle Ben Tedavisi

Koter cihazı ile elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüştürülmektedir. Bu sayede cihazın yüksek ısısı sayesinde ben de buharlaştırma yapılarak benler alınmaktadır. Kabarık ve yüzeysel benlerde uygulanabilmektedir.

Koter cihazı gücü oldukça yüksek bir cihazdır. Bu nedenle ben alımında hassasiyeti ayarlanamaz ise kalıcı iz ve çukurluk kalmasına neden olabilir.

Radyo Frekansla Ben Tedavisi (Buharlaştırma ile Ben Aldırma)

Radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren cihaza radyo frekans cihazı ismi verilmektedir. Çalışma mantığı koter cihazı ile aynıdır. Ancak rf cihazı hassas şekilde ayarlanabilen bir cihazdır. Bu özelliği sayesinde benin üst katmanlarından çok hafif düzeyde buharlaşma yapılabilir.

Radyo frekans tekniği kabarık ve yüzeysel bütün benlerde güvenle uygulanabilmektedir.

Bu şekilde ince katmanlar halinde buharlaşma yapılması iz kalma riskini en aza indirmektedir. Alınan bazı benlerde iz kalmazken, bazı benlerde yalnızca konuşma mesafesinden belli olacak belirsiz bir iz kalabilmektedir.

Benin hangi teknikle alınacağı benin yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ben aldırmak için tercih edilecek klinikte bahsedilen yöntemlerin hepsinin mevcut olması faydalı olacaktır. Bu sayede size en uygun hangi teknik ise benlerinizi o teknikle aldırabilirsiniz.

Ameliyatsız Ben Aldırmanın Avantajları

Gelişen teknolojiler ve yeni yöntemler sayesinde ameliyatla ben alma büyük oranda terk edilmiştir. Kanser olduğu kesinleşmiş benler dışındakilerde ameliyat uygulaması devlet hastaneleri ve “ameliyat” kelimesinin büyüsünü kullanarak daha fazla ücret almayı planlayanlar dışında pek uygulaması kalmamıştır.

Ameliyatsız ben tedavisinin şu avantajları vardır;

  • Ameliyat izi kalmaz.
  • Dikiş izi kalmaz.
  • Dikiş olmadığı için dikiş aldırılmaz.
  • Ameliyat yeri bakımı ve pansuman gerekmez.
  • Banyo için dikişlerin alınması beklenmez, ertesi gün banyo yapılabilir.
  • Dikilirken çekilmeye bağlı deformasyon gelişmez.
  • İz ya hiç kalmaz ya da minimal iz kalır.
  • İşlem sonrası ağrı olmaz.
  • İyileşme daha hızlıdır.

Ben Aldırma Sonrası Çukur Oluşur mu?

Ben deri altına kadar büyümüşse minimal bir iz kalabilir. Derinliği fazla olmayan benler alındığı anda biraz çukur görünür, bunun sebebi bir tabakanın eksi olmasıdır, vücut tarafından iyileşme sağlanırken eksik deri tabakası tamamlanır ve genellikle fark edilir çukurluk kalmaz. Burada kullanılan teknoloji ve doktorun bu konudaki tecrübesi önemlidir.

Ben Aldırma İçin Yaş Sınırı Var mı?

Tedavide yaş sınırı yoktur, her yaşta yapılabilir. Burada önemli olan benin cinsi ve yapısıdır. Mesela küçük bir damar beni varsa ve anne baba büyüdüğünü fark ediyorsa çocuk 1-2 aylıkken bile tedavi yapılabilir hatta büyümemesi için yapılması mutlak gereklidir. Aile onayıyla büyümeden yok edilir. Ama basit ve küçük bir bense ve ne aile ne de çocuk rahatsız değilse çocuğun kendi karar vereceği yaşa kadar beklenebilir.

Bazen sosyal endikasyonla da yapılabilmektedir mesela 8 yaşında ilkokula giden bir çocukta normal şartlarda ben tedavisi çok gerekli değildir ama çocuğun arkadaşları dalga geçiyorsa veya “benli” gibi lakap takıyorlarsa çocuk küçük de olsa bundan rahatsız olabilir. Bu gibi durumlarda bekletmek gereksizdir, tedavisi yapılmalıdır.

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Ben tedavisi işlemi dermatoloji uzmanları, plastik cerrahlar ve genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Doktorun branşı kadar tecrübesi de önemlidir. Bu nedenle doktor tercih edilirken ben tedavisi alanında uzmanlaşmış ve bütün teknikleri kullanabilen bir doktor tercih edilmelidir. IDEATIP’ın tün şubelerinde konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmakta olup ameliyatsız tedaviler için gerekli bütün donanımlara sahiplerdir.

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Ben aldırmanın kanser yapacağı yalnızca kulaktan kulağa yayılan geçersiz bir bilgidir. Benin hangi teknikle olursa olsun alınması kansere neden olmaz. Bilakis benin alınması ilerleyen zamanlarda oluşabilecek bütün kanserleşme risklerini de ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kanser tespit edilen benlerin tedavisi de benin alınması şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle ben alımı kanserleşme yapar bilgisi tıbbi olarak geçerli değildir.

Ben Tedavisi Nerede Yapılır?

Ben aldırma işlemi konusunda tecrübeli olan tüm doktorların, gerekli donanımlara sahip muayenehanelerinde, kliniklerinde ya da hastanelerinde yapılabilir. 3-5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen bu tedavinin ardından herhangi bir istirahat, pansuman ya da benzeri ihtiyaçlara gereksinim duyulmaz. Kişi günlük hayatına sorunsuz devam edebilir. Tedavi olmak için Türkiye’nin 4 büyük şehrinde 6 klinikle hizmet vermekte olan IDEATIP tercih edilebilir. Yıllardır binlerce ben tedavisi gerçekleştiren kliniklerimizde görev alan genel cerrahi uzmanları ben aldırma konusunda gerekli tüm tecrübeye ve donanıma sahiptir.

Ben Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Ben tedavisi olmak için tedavi ücretleri sayfasını ziyaret edebilir veya 0542 621 08 88 numaralı telefonumuza WhatsApp üzerinden görsel göndererek ücret bilgisi alabilirsiniz.

Ben Aldırma Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatsız ben tedavisi sonrasında takip eden bir gün yüzünüze su değdirmemeniz ve kabuk oluştuysa asla yolmamanızdır. Oluşan kabuğun kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Ben aldırdıktan bir gün sonra makyaj yapmanızda bir sakınca yoktur. Cildiniz lekelenmeye müsaitse güneş kremi kullanabilirsiniz.

Referanslar:
https://www.nhs.uk/conditions/moles/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459167/

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri