Anal Hematom Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal hematom, anüste birden bire meydana gelerek, şiddetli ağrılara sebep olan makat hastalıklarından biridir. Türkçe karşılığı makatta pıhtı toplanması anlamına gelmektedir.

Anal Hematom Neden Olur?

Makat bölgesinde karşılaşılan rahatsızlıkların bir çoğu genel olarak kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma ihtiyacından dolayı meydana gelmektedir. Basur, makat çatlağı gibi makat hastalıkları da daha çok kabızlıktan dolayı meydana gelir. Her ne kadar ağrılı olsa da anal hematom makat hastalıkları içerisinde en masumu olmakla beraber tedavisi en kolay olanıdır.

anal hematom tedavisi nasıl yapılır

Kabızlık sorunu olan bir birey dışkılama yaparken ıkınma ihtiyacı duyar ve bu ıkınma sırasında meydana gelen basınç şiddetli bir şekilde olursa anüste yer alan kılcal damarlarda yırtılma oluşabilir. Hal böyle olunca hasar gören damardan sızan kan damar ile cilt arasında yer alan yumuşak doku içerisine toplanır.

Meydana gelen basınç ile zedelenen damarın durumuna göre oluşan hematomun büyüklüğü değişiklik gösterebilir. Bu hematom nohut tanesi büyüklüğünde olabildiği gibi bazen portakal büyüklüğünde bile görülebilir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıkan şikayetlerden dolayı hastalar çoğu zaman basur yani hemoroid olduklarını düşünmektedir. Kişi yürürken, otururken veya benzer durumlarda şiddetli ağrılarla karşılaşabilir. Anal hematom birden bire oluşan bir durum olduğu için şikayetleri de birden ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri sıralamak gerekirse

– Anüste şişlik
Ortaya çıkan ilk belirti ve şikayet şişliktir. Az önce de belirttiğimiz gibi şişliğin boyutu kişiden kişiye yaşadığı kabızlık, ıkınma durumuna ve damar ile cilt arasına sızan kan miktarına göre değişiklik gösterebilir. Meydana gelen şişlikler sınırları düzgün, parmak ve el yardımıyla oynatılabilir ve mor renkte ki yapıdadır.

– Makat ağrısı
Aniden ortaya çıkan şişlikle beraber, şiddetli ağrı olduğundan bahsetmiştik. Bu ağrı aniden saplanarak zorlu bir süreç yaşatabilmektedir.

– Makatta Kanama
Pıhtı oluşan bölgenin yakınında yer alan ciltte bir açılma meydana geldiği taktirde koyu renkte ve pıhtı şeklinde kanama gözlemlenebilir.

Anal Hematom Nasıl Geçer?

Makatta pıhtı toplanması evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle de geçebilir ancak uzun sürebileceğinden şikayetlerinde uzun sürmesi olasıdır. Evde ve cerrahi olarak yapılabilecek tedavi yöntemlerini sizin için şu şekilde sıralayabiliriz.

İlaçla Anal Hematom Tedavisi
Öncelikle hasta istirahat etmelidir. Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi çoğu kişi basur olduğunu sanmakta ve basur için geliştirilmiş olan krem ve fitil gibi ürünler kullanmaktadır. Bu ürünler hematom için etkili olmadığı gibi sizin şikayetlere daha fazla maruz kalmanıza neden olmaktadır. İstirahat ettiğiniz süreçte ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Herhangi bir uygulamada bulunmasanız dahi anal hematom kendi kendine geçebilen bir sorundur ancak sabır ve zaman ister. Yok yere ağrı çekmek istemiyorsanız cerrahi yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.

Sıcak Su Oturma Banyosu
Bu yöntem anal hematom ve aynı zamanda diğer makat hastalıkları olan hemoroid ve anal fissür içinde kullanılabilen bir yöntemdir. İçine oturabileceğiniz büyüklükte bir kabın içine çok kaynak olmayan yakmayacak derecede sıcak su koyarak oturabilirsiniz. Günde 3-5 kez yapılabilir, herhangi bir zararı yoktur. Ancak hemen iyileşmeyeceği için yine sabır ve zaman gerektirmektedir.

Cerrahi Uygulamayla Anal Hematom Tedavisi
Eğer anal hematom oluşumu üzerinden 48 saat geçtiyse ve aşırı derecede ağrı söz konusuysa cerrahi tedaviyi tercih edebilirsiniz. Lokal anestezi eşliğinde açılacak olan çok küçük bir kesi içerisinden pıhtı boşaltılır. Kesi küçük olduğu için herhangi bir dikişe gerek duyulmaz. Bütün pıhtı çıkarılacağı için birden bire oluşan ağrılar yine birden bire kaybolur ve hasta büyük rahatlama hisseder.

Anal Hematom İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Anal hematom yani makatta pıhtı toplanması için genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirsiniz. IDEATIP’ın her şubesinde proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli ve yeterli donanımlara sahip genel cerrahi uzmanları hizmet vermektedir.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram