Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Bu yazımızda toplumda makat çatlağı olarak anılan anal fissür hastalığının ilaçla tedavisinden bahsedeceğiz. Anal fissür için piyasada bulunan ilaçlar karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Ancak öncesinde kremle tedavinin hangi aşamada işe yarayacağına kısaca değinilecektir.

Makat Çatlağı Evreleri Nelerdir?

Makat çatlağı 2 evreden oluşmaktadır. Bunlar akut ve kronik anal fissürdür. Akut dönem sorunun oluşmaya başladığı ilk aşamadır. Bu aşamada oluşan yara veya yırtık yüzeyseldir. Kronik dönemde ise yara artık derin yerleşimlidir. Makat derisinde oluşan bir yara vücudumuzun başka alanlarında oluşan yaralar gibi kendiliğinden iyilşemez. Bunun nedeni ise makat kaslarının sürekli olarak kasılmasıdır. Makat kaslarının istemsiz kasılmaları yaranın iyileşmesini engeller. Bu nedenle makat çatlağının geçmesi için mutlaka müdahale gerekmektedir.

kremle makat çatlağı tedavisi olur mu

Akut dönemde yani ilk bir iki haftalık dönemde bölgesel olarak ürün kullanımı yaranın tedavi edilmesini sağlar. Kremle tedavi %100 başarılı sonuçlar vermez. Ancak akut dönemde olan vakıalarda mutlaka denenmelidir. Kronikleşen vakalarda ise krem gibi ürünler etkisiz kalır. Kronikleşen vakların tedavisi için doktor müdahalesi şarttır. Gelişen tıbbi imkânlar sayesinde doktorlar anal fissür sorununu 5 dakika kadar kısa bir sürede botoks enjeksiyonu ile tedavi etmektedir.

Krem tedavisinden sonuç alamayan hastalar için botoks enjeksiyonu önerilmektedir. Ameliyat gibi makat bölgesinde kesi ve dikiş gerektiren uygulamalar tavsiye edilmemektedir. Makat bölgesinde kesi yapılması kalıcı olarak gaz ve dışkı kaçırma sorununa neden olabilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı tedavisinde esas olan makat kaslarının gevşetilmesi yani kasılmasının engellenmesidir. Makat kaslarının istemsiz kasılmasının engellenmesi sayesinde yaranın iyileşmesine olanak sağlanır.

İster kremle tedavide olsun ister botoks tedavisinde olsun amaç kasların gevşetilmesidir.

Cerrahi yöntemlerle makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Makat Çatlağı Kremleri

Makat çatlağı için piyasada bulunan ürünler iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar nitrogliserin içerikli kremler ve bitkisel içerikli olan kremlerdir. Birde bunlara ek olarak yalnızca uyuşturma özelliği olan kremlerde bulunmaktadır. Yazımızda bunlardan en sık kullanılanları karşılaştırmalı olarak ele alacağız.

Uyuşturma Etkisi Bulunan Makat Çatlağı Kremleri

Bu grupta iki farklı ürün öne çıkmaktadır. Bunlardan birisi anestol pomad diğeri ise makat çatlağı için özel olarak üretilmiş bitkisel içerikli anuflex merhemdir.

Anestol Pomad

Anestol pomad içeriğinde bulunan lidokain maddesi sayesinde lokal uyuşturma etkisine sahiptir. Uyuşturma etkisinden dolayı dışkılama öncesinde acı hissedilmemesi için uygulanır. Tedavi edici değildir. Ancak ağrının hafifletilmesinde etkilidir. Genellikle uyuşturma etkisi olmayan makat çatlağı kremleri ile kombine olarak kullanılır.

Anuflex Pomad

Anuflex pomad bitkisel içerikli bir üründür. Hem uyuşturma hem de kasları gevşetme etkisi bulunmaktadır. Bu sayede hem acının hafiflemesinde hem de yaranın iyileşmesinde etkilidir. Bitkisel bir ürün olması sayesinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
İki etkiyi bir arada barındırdığı için ek ürün kullanımı gerektirmez. Bu sayede hem maliyet olarak daha uygundur. Hem de iki ayrı krem kullanımı gerektirmediği için kullanım açısından daha pratiktir.

Anuflex Kullanım Şekli

Tuvalet ihtiyacı giderilmeden 5 dakika önce sıcak su oturması yapılır. Sonrasında makat kurutulur ve iki nohut büyüklüğü kadar anuflez merhem el iler makatın içerisine itilir şekilde uygulanır. Kremin makat içerisine ittirilmesi önemlidir. Tedavinin başarı oranını yükseltir. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra aynı aşamalar tekrar edilir. Yani hem tuvalet öncesinde hem de tuvalet sonrasında anuflex kullanılır. Her tuvalet öncesinde ve sonrasında uygulanmalıdır.

Nitrogliserinli Kremler

Nitrogliserin etken maddesi ciddi yan etkilere neden olan bir maddedir. Bu nedenle bu tür ürünleri tercih eden hastaların olası yan etkileri göze alması gerekmektedir.

İçeriğinde nitrogliserin bulunan ürünler çok yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Nadiren ise kaşıntı, ishal ve rektal rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Nitrogliserinli kremlerde öne çıkan markalar şunlardır; Rectoderm, Rectogesic ve Anrectadır.

Glyceryl trinitrate merhem olarak da bilinmektedir. Bazı tecrübeli eczacılar bu konuda hekiminizin önerdiği içerikte krem hazırlayabilmektedir. İnternet üzerinde araştırdığınızda bu konuda Abbasağa Park Eczanesi öne çıkmaktadır. 0212 261 00 90 – 0530 232 34 90 numaralı telefonlardan Ecz. Ceren ERİM ile görüşebilirsiniz.

Nitrogliserinli Kremlerin Kullanımı

Kullanımı anuflex ile benzerdir. Öncelikle dışkılama yapılmadan sıcak su oturması yapılır. Ardından anestol pomad makat içine ve çevresine uygulanır. % dakika beklenir. Dışkılama ihtiyacı giderilir. Sıcak su oturması yapılır ve ardından nitrogliserinli ürün olabildiğince makatın iç kısmına ittirilecek şekilde uygulanır.

Tuvalete gidildikçe yapılması yeterlidir.

Rectoderm

Nitrogliserin tıpta kalp damarlarını gevşetmek için kullanılan bir etken maddedir. Damarları gevşetme etkisinden dolayı makat çatlağı tedavisinde de kullanılmaktadır. Ürünün uyuşturma etkisi olmadığı için kombine olarak uyuşturma etkisi olan bir ürün ile birlikte kullanılmalıdır.

Ürünün yukarıda bahsedilen baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Ancrecta ve rectogesic rectoderm ile aynı içeriğe sahiptir. Yalnızca ürünlerin içeriğinde bulunan nitrogliserin miktarında küçük farklar bulunmaktadır.

Anrecta ve rectoderm Türkiye’de satışı olan ürünlerdir. Ancak rectogesic markalı ürünün ülkemizde satışı yapılmamaktadır.

Anrecta ve rectogesic markalı ürünlerde uyuşturma etkisi olan ürünlerle birlikte kullanılmalıdır. Önce anestol sonra da makat çatlağı kremi kullanılmalıdır.

Makat Çatlağı Kremi Fiyatları

Ürünlerin 2024 yılı güncel fiyatları;
Anuflex 229,50 TL, rectoderm 850.17 TL, rectogesic 479,72 TL ve anrecta 689.71 dir.

  • Fiyatlar 2024 mayıs ayına ait olup değişiklik gösterebilir.

Yazımızda makat çatlağı kremi en etkili ilaç sorularına kortizonlu ve kortizonsuz olmak üzere örnekler vererek detaylı cevap vermiş olduk. Krem kullanma sonucunda hala herhangi bir düzelme görülmüyorsa makat çatlağı tedavisi yazımızı okuyarak, cerrahi tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram