Basura Ne İyi Gelir, Hemoroid Nasıl Geçer?

Basur, makat hastalıkları içerisinde en yaygın olanıdır ve derecesine göre çeşitli şikayetlere maruz bırakabilmektedir. Bu yazımızda basura ne iyi gelir ve hemoroid nasıl geçer gibi merak ettiğiniz sorulara detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Basura ne iyi gelir yazımızı dikkatli bir şekilde okuduğunuz taktirde hem basur nasıl geçer öğrenecek hem de hastalık hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

basura ne iyi gelir nasıl geçer

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Öncelikle bilmeniz gereken basurun 4 evreden oluşan bir hastalık olduğudur. Evresi ilerleyen 3. ve 4. evre basur evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle tamamen geçmez ancak şikayetleri azalabilir. 1. ve 2. evre basur ise alınacak önlemlerle gerileyebileceği gibi tamamen iyileşebilir.

Bol Lifli Gıdalar Tüketin

Basur ve benzeri bağırsak hastalıklarında lifli gıdaların tüketilmesi önerilir. Lifli gıdalar dışkıların hacmini ve sıklığını artırdığı için kabızlığın önlemede büyük rol oynamaktadır.

Suda Çözünen Lifli Gıdalar

Tam tahıl içeren : Suda çözünen lifli gıdaların arasında en etkili olanı yulaftır. Yulaf kepeği ile ezmesinin günlük tüketilmesi gereken ihtiyacın ciddi bir kısmını karşılar. Kahvaltılarda tüketebileceğiniz gevreklerde ihtiyaç duyulan lifi karşılayabilir.

Sebzeler : Brokoli, havuç, domates, bezelye, kabak, patates, mısır gibi sebzeler bol liflidir.

Meyveler : Narenciyeler, elma, nektar, şeftali, muz, portakal, kiraz, greyfurt, ananas, çilek, kayısı, mandalina, böğürtlen, armut ve erik gibi meyveler yüksek ölçüde lif içerirler.

Baklagiller : Nohut, fasulye, mercimek ve bakla gibi bakliyatlar ciddi oranda lif içermektedir.

Suda Çözülmeyen Lifli Gıdalar

Sebzeler: karnabahar, lahana, pancar, şalgam, Brüksel lahanası, havuç, brokoli, salatalık, yeşil fasulye, soğan, kereviz, lahana, patlıcan domates ve biber suda çözülmeyen lifli gıdalardandır ve çiğ olarak tüketildiğinde fazla lif sağlamaktadır.

Meyveler; Ananas, üzüm, kiraz, çilek ve kavun lif içeren meyvelerdendir, elma gibi bazı meyvelerin kabuğu ile beraber tüketilmesi önemli lif sağlamaktadır.

Tahıllar; Yulaf ve buğday kepeği lif açısından zengindir ve sindirime oldukça destek olur. Bunun yanı sıra kepekli makarna, müsli, badem, kuru şeftali, kuru kayısı, soya fasulyesi, kuru mürdüm eriği, fıstık, patlamış mısır ve bezelyede lif açısından zengin gıdalardır.

basur hastaları nasıl beslenmeli

Sıcak Su Oturma Banyosu Yaparak Şikayetlerinizi Azaltın

Özellikle 3. ve 4. derece hemoroidlerin yaşattığı ağrı şikayeti sıcak su oturma banyosu ile azaltılabilir veya tamamen kaybolabilir. Üstte belirttiğimiz gibi kabızlık ya da ishal durumlarına çözüm bulduktan sonra sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz.

Burada belirttiğimiz sıcak sudan kasıt, çok kaynak değil, içine oturabileceğiniz sıcaklıkta ılık sudur. 15-20 dakika oturarak kalkabilirsiniz. Gün içinde dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Ayrıca kabızlık söz konusu ise bol miktarda su tüketebilirsiniz.

Basur oluşumuna yol açan faktörleri ele almak gerekirse;

Basur Sebepleri Nelerdir?

Basur oluşumuna yol açan birkaç faktör söz konusu, bunlar temel ya da nadiren görülen sebepler. Bu sıralayacağımız sebeplere dikkat ettiğiniz taktirde basurun ilerlemesine engel olabilirsiniz.

Kabızlık
Kabızlık hemoroid oluşumunda rol oynayan en temel ve en yaygın görülen sebeptir. Sürekli olarak kabızlık problemi ile karşılaşılması ve tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında ıkınmak hemoroidin oluşumuna yol açmaktadır. Bu noktada kabızlık problemine karşı çözüm bulmanız gerekmektedir.

Kabızlık tüketilen gıdalar, tuvalet seçme gibi nedenlerle ortaya çıkan bir durumdur. Kabızlığın önüne geçmek için bol sıvı tüketilmelidir. Fazla titiz insanların tuvalet seçme alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir. Çünkü bu alışkanlık kişilerin dışkılama ihtiyaçlarını sürekli erteleyerek bağırsakların tembelleşmesine sebebiyet vermektedir. Bağırsaklar tembelleştiğinde de kabızlık problemi ortaya çıkmaktadır.

Şiddetli ve Uzun Süren İshal
Kronik ve şiddetli ishal durumu da hemoroid oluşumuna yol açabilen bir faktördür ancak kabızlık kadar yaygın görülmemektedir. Basınçlı ve şiddetli yapılan dışkılamalar kabızlıkta olduğu gibi anüste bulunan toplardamarların yapılarının bozulmasına neden olarak basurun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Tuvalette Uzun Kalmak
Uzmanlar tuvalet ihtiyacının geldiği gibi 1-2 dakikada bitirilmesi yönünde uyarmaktadır. Tuvalette uzun kalmak oturuş pozisyonu sebebiyle basura sebebiyet vermektedir. Bu doğrultuda tuvalete giderken cep telefonu, dergi, kitap ya da benzeri araçlarla gidilmemesi gerekmektedir.

Ağır Yük Kaldırma ve Taşıma
Çoğunlukla iş gereği sürekli olarak ağır kaldıran insanlarda hemoroid sık karşılaşılan bir durumdur. Ağır kaldırıldığında anüste meydana gelen basınç burada yer alan toplardamarların gevşemesine ve böylece hemoroid oluşmasına yol açabilmektedir.

Gebelik
Anne adayları hamilelik döneminde artan hareketsizlik ve beslenme alışkanlığı sebebiyle kabızlıkla karşılaşabilir. Bu doğrultuda hemoroid gebelerde sık görülen bir durumdur.

Ters İlişki
Çok yaygın bir sebep değildir ancak ters ilişki ile beraber anüste meydana gelen doku zedelenmesiyle basur oluşabilir.

Yukarıda sıraladığımız etkenlere dikkat edilip, tedbirli davranıldığı taktirde basur gerileyebilir yada şikayetleri azalabilir. Basuru olmayan kişiler bu sıraladığımız maddelere dikkat ettiğinde karşılaşma oranı çok çok düşüktür. Hastalığı mevcut olan kişiler ise bunlara dikkat ettiği taktirde şikayetleri büyük oranda azalabilir.

Basur Nasıl Geçer?

Hemoroidin tamamen geçip, şikayetlerinin sora ermesi için tedavi olmanız gerekmektedir.

Basur için günümüzde gelişmiş, çağdaş ve modern yöntem bulunmaktadır. IDEA TIP olarak tüm şubelerimiz bu donanımlara sahiptir. İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de bulunan kliniklerimizden size en yakın olanı tercih ederek muayene ve tedavi olabilirsiniz. Ayrıca tedavilerde SGK’lı hastalara %50 indirim bulunmaktadır.

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Basur Tedavi Yöntemleri

Lazerle Basur Tedavisi

Işığın ısı enerjisine dönüşmesinden faydalanılan bir yöntem olup son derece başarılı ve etkilidir. Bu yöntemde ağrı ve kanama yok denilebilecek kadar azdır. Uygulama 3-5 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır. Hasta tedavi bitiminde günlük yaşantısına ara vermeden devam edebilir.

Lastikle Boğma Yöntemi (RBL)

Lazer yönteminde olduğu gibi 3-5 dakika süren bir uygulamadır. Bu yöntemle uygulanan tedavilerin ardından tek rahatsız edici faktör hasta 2-3 saat kadar dışkılama hissi duyar. Tedavinin ardından iş, okul ve sosyal hayatına ara vermeden devam edebilir.

THD Yöntemiyle Tedavi

Basur memesine gelen damarların en dibinden bağlanması ile yapılan bir tedavidir. Özel bir aletin kullanıldığı bu yöntem bir çok tedavi merkezinde yapılamamaktadır. Diğer yöntemlerde ve bu yöntemde herhangi bir kesi ya da dikiş söz konusu değildir. Bu doğrultuda ağrıda minimaldir.

Klasik Ameliyatla Tedavi

Kesi ve dikiş kullanıldığı için ağrılı bir yöntemdir. Söz konusu ağrılar 3-4 hafta sürebilir. Anüste daralma, gaz ve dışkı kaçırma ve kanama gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Hemoroid iltihabına ne iyi gelir?

Makat bölgesinde ağrılı her sorun hasta tarafından hemoroid gibi değerlendirilir oysa ağrılı hastalıklar daha çok başka hastalıktır.

Makat apsesi bölgenin en fazla ağrı yapan hastalığıdır. Hastalar bu durumu hemoroidin iltihaplanması gibi değerlendirse de hemoroid ile ilgisi olmayan bir hastalıktır.

Bütün iltihaplı sorunlarda doktor önerisi ile antibiyotik başlanır ve yakından takip edilir.

Basur kendi kendine geçer mi?

Basur hastalığı dişin çürümesine benzer şekilde bir doku yıpranmasıdır. Bu tür doku yıpranmaları kendiliğinden, ilaçlarla, fitillerle veya bitkisel kürlerle asla düzelmez mutlaka tıbbi uygulama gerektirir.

Birçok yerde duyar ya da okursunuz “şunu yaptım tamamen iyileştim” bunun izahı şudur; konulan teşhis yanlış olduğu için alınan sonuç farklıdır. Mesela anal hematom denilen hastalığı hastaların %100’ü basur zanneder hatta bu konuda tecrübeli olmayan cerrahlar bile yanlış teşhis koyup basur diye ilaç verirler ve düzelir, aslında anal hematomda hiçbir ilaç kullanılmasa dahi %100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram