Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

idea tıp instagram

Makat çatlağı kremle ve botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavide de amaç makat kaslarını gevşeterek kasılmaları engellemek ve yaranın iyileşmesine olanak sağlamaktır. Akut dönemde tespit edilen durumlarda ilk olarak ilaç tedavisi denenir. İlaçla tedavi edilemeyen ve kronik olan fissürlerde ise botox enjeksiyonu tedavisi yapılır.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Piyasada makat çatlağı için üretilmiş birkaç ürün bulunmaktadır. Bunlardan bitkisel içerikli olan anuflex ön plana çıkmaktadır. Makat çatlağı için üretilmiş sentetik içerikli ürünleri yan etkisi anuflexin bitkisel içeriği sayesinde bertaraf edilmiştir. Bu nedenle yan etkisiz ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

makat çatlağı tedavisi

Anuflex içeriğinde bulunan bitkisel özler sayesinde makat kaslarında gevşeme sağlar. Bu sayede kasılmalar engellenmiş olur ve yaranın iyileşmesine olanak sağlanır. Ayrıca yara iyileştirme özelliği sayesinde fissürün de iyileşmesine katkı sağlayarak iyileşme sürecinin destekler.

Tedaviye ek olarak uyuşturma etkisi sayesinde dışkılama öncesinde kullanılması ile dışkılam sonrası yaşanan acı ve ağrıyı engeller.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Botox maddesinin geçici olarak kasları felç etme yani etkisiz bırakma özelliği bulunmaktadır. Fissürün olduğu bölgeye botox enjeksiyonu yapılarak kaslar geçici olarak devre dışı bırakılır. Ve bu sayede yara zaman içerisinde iyileşir.

doktora sor

Botox Yönteminin Avantajları

-Botox uygulaması bir dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilmektedir. Yaşanılan şikayetler ilacın enjekte edilmesi ile azalmaya başlar. Yaklaşık 10 gün gibi bir sürede yaşanılan tüm şikâyetler ortadan kalkmaktadır.

– Başarı oranı oldukça yüksektir.

-Ameliyatsız yani kesi uygulanmadan yapılan bir tedavi olması sayesinde makat kasları zarar görmez. Tedavi sonrasında özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaz.

– Narkoz kullanılmaması sayesinde narkozun sebep olabileceği yan etkiler bertaraf edilmiş olur ve herhangi bir istirahat dönemine ihtiyaç duyulmaz.

-Hastane yatışı gibi prosedürler olmaması sayesinde ekonomik bir tedavidir. Ayrıca iş gücü kaybına neden olmaz. Hasta aynı gün işine dönebilir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta çatlak yani anal fissür rahatsızlığının muayene ve tedavisi için proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanlarını tercih edebilirsiniz. IDEATIP’ın tüm şubelerinde yeterli donanımlara sahip tecrübeli proktoloji uzmanları görev yapmakta olup bu rahatsızlığın tedavisinde ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Yorumlar (2 Yorum)
  • Yasemin asla

    Makat yırtık ve çatlak hakkında çok ağrılarım var.kurtulmak istiyorum.

    • IDEA Asistan

      Yasemin hanım merhaba. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplamda 6 şubemiz bulunmaktadır. Size en yakın kliniğimize geldiğiniz taktirde tedavinizi gerçekleştirebiliriz. https://www.ideatip.net/bize-ulasin linkinden iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 0542 621 08 88 WhatApp üzerinden de yazabilirsiniz.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri