Yağ Bezesi (Lipom) Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

idea tıp instagram

Yağ bezesi tıpta lipom olarak adlandırılan, yağ hücrelerinin bir araya toplanması ile oluşan ve toplumda sıklıkla görülebilen cilt altı lezyonlarıdır. Estetik kaygı dışında nadiren şikayete neden olmamasından dolayı hastalar genellikle doktora başvurmazlar. Bu nedenle görülme sıklığı hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak genel olarak yapılan çalışmalarda her yüz kişiden 1 inde yağ bezesi olduğu tespit edilmiştir.

Bu yazımızda sıklıkla görülen yağ bezelerini ayrıntılı olarak ele alacağız.

yağ bezesi lipom neden olur

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi tıbbi olarak lipom olarak anılan yağ dokularıdır. Lipomlar iyi huylu tümörler olarak tanımlanabilir. Ancak bazı lipomlar kötü huyludur. Boyutları oldukça farklılık gösterebilir. Bazı lipomlar 1 cm kadar küçükken bazıları ise 20 cm kadar büyük olabilirler.

Lipom vücudun her yerinde görülebilir ancak çoğunlukla vücudun üst kısmında özellikle sırt ve ense bölgelerinde görülmektedir.

Yağ Bezesi Neden Oluşur?

Lipomların oluşmasının nedeni kesin olarak tespit edilememiştir. Ancak uzmanlar tarafından yağ bezlerinin kontrolsüz çalışması ve alınan darbe ve travmaların yağ bezelerinin oluşmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Yağ bezlerinin kontrolsüz bir şekilde çalışması kontrolsüz bir büyümeye neden olmaktadır. Kontrolsüz büyüyen yağ dokuları ise deri altında yağ bezeleri oluşmasına neden olmaktadır.

Ayrıca bazı hastalıklara sahip olan kişilerde lipomların daha sık görüldüğü gözlenmiştir. Bu hastalıklar;
• Gardner sendromu
• Cowden sendromu
• Madelung hastalığı
• Adiposis Dolorosa

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Yağ Bezesi Diğer Şişliklerden Nasıl Ayırt Edilir?

Yağ bezelerinin tespit ve teşhis edilmesi oldukça kolaydır. Yağ bezeleri cilt altında oluşan, hareket ettirilebilen, yumuşak dokulu şişliklerdir. Vücutta oluşan diğer şişlikler genellikle hareket ettirilemez. Ancak yağ bezeleri elinizle üstüne bastığınız zaman deri altında sağa sola hareket etmektedir. Ayrıca yağ bezeleri şişliğe neden olmasına karşın herhangi bir ağrıya neden olmazlar.

Yağ bezeleri içerisinde sinir bulunmadığı için hiçbir şekilde ağrıya neden olmazlar. Bu sayede apse gibi şişliklerden kolaylıkla ayırt edilebilir.

Yağ Bezesi Teşhisi Nasıl Konur?

Yağ bezesinin teşhis edilmesi için doktorun yapacağı muayene yeterlidir. EK olarak herhangi bir test ya da uygulamaya ihtiyaç duyulmaz.

Yağ Bezesi En Çok Kimlerde Görülür?

Sorunun genellikle doktora bildirilmemesinde dolayı görülme sıklığı kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar toplumun %1inde lipom görüldüğünü tespit etmiştir.

Ayrıca yapılan çalışmalarda lipomların 40-60 yaş arasında daha sık görüldüğü de tespit edilmiştir. Fazla kilo problemi olanlarda, yüksek kolesterolü olanlarda, şeker hastalarında, karaciğer hastalığı bulunanlarda ve glikoz intorelansı olanlarda yağ bezelerine daha sık rastlandığı görülmüştür.

Yağ Bezesi Tedavi Edilmeli Midir?

Yağ bezelerinin vücutta bulunmasının sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak bulunduğu alana ve büyüklüğüne göre rahatsızlığa neden olabilir. Sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmasa da estetik anlamda istenmeyen bir görüntüye neden olabilirler. Özellikle büyüme eğiliminde olan yağ bezeleri zaman içerisinde rahatsız edecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Estetik anlamda istenmeyen görüntülere neden olan ya da boyutundan ve konumundan dolayı rahatsızlık veren lipomların alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Alınması şart değildir. Ancak kişinin isteğine bağlı olarak ufak bir işlemle sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bir çok sağlık probleminin tedavisi ameliyatsız tekniklerle yapılabilmektedir. Ancak henüz lipom tedavisi için ameliyatsız bir yöntem bulunamamıştır. Ancak yağ bezesinin tedavisi için ameliyat etmek gerekir demekte doğru olmaz. Çünkü tedavi 1cm kadar küçük bir kesi ile kolayca 3-4 dakikada gerçekleştirilmektedir. Uygulanan kesi gizli dikiş ile kapatılır ve herhangi bir dikiş aldırma gibi işleme de gerek duyulmaz.

Yağ Bezesi Vücuttan Nasıl Çıkarılır?

Yağ bezesi vücuttan ameliyat ile çıkarılmaktadır. Ancak ameliyatta ne kadar kesi yapılacağı uygulayan doktora ve ağ bezesinin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Yağ bezeleri genellikle vücudun göz önünde olan kısımlarında bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyatın en az kesi ile yani en az iz kalacak şekilde uygulanması hasta açısından önemlidir.

Küçük çaplı bir uygulama olması sayesinde narkoza ihtiyaç duyulmadan bölgesel uyuşturma ile dakikalar içerisinde yapılabilmektedir.
Ameliyatta yağ bezesinin boyutu kadar kesi yapılması ciddi boyutlarda iz kalmasına neden olabilmektedir. Bunun yerine lipomun 3’te 1 i kadar kesi yapılması vücuttan çıkarılması için yeterlidir. Yani 8 cm lik bir yağ bezesi 2 cm kadar bir alanda kesi uygulanarak çıkarılabilir. Ayrıca gizli dikiş yapılarak kalacak izin boyutu en aza indirilebilir.

Kötü Huylu Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Lipomlar çok büyük oranla iyi huyludur. Ancak nadiren de olsa kötü huylu türleri bulunmaktadır. Kanserleşme riski olan yani doktorların şüphelendiği lipomlarda patoloji yapılarak kesin tanı konulur. Kanserleşme riski olan lipomlara liposarkom ismi verilmektedir.

Lipomlar normalde ağrısızdır. Ancak kanserleşme riski olan lipomlar ağrılıdır ve hızla büyüme eğilimindedir. Ayrıca sertleşme ve ciltte renk değişimine de neden olabilir. Bu nedenle ağrılı ve hızla büyüme eğiliminde olan lipomlara dikkat edilmelidir.

Yağ Bezesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Her Lipomu Patolojiye Göndermek Gerekir Mi?

Hayır. Lipomların %99u iyi huyludur. Yalnızca kanserleşme belirtisi gösteren lipomlar için patoloji yapılması yeterlidir.

Lipomlar Lazer İle Tedavi Edilir mi?

Lipomlar cilt altında bulunan yağ dokularıdır. Lazer cihazının gücü bu tür dokuları yok edecek kadar etkili değildir. Ayrıca lazer cildin 1-2 cm derinliğine kadar etki eder. Yağ bezeleri ise daha derinde ve daha geniş çaplı dokulardır. Bu nedenle lazerle tedavisi mümkün değildir.

Yağ Bezesi Kremle Tedavi Edilir Mi?

Cildin altında oluşmuş bir kitlenin yüzeysel olarak uygulanacak bir krem ile yok olması mümkün değildir. Lazer cihazının bile etkisiz kaldığı kitlelerin kremle tedavi edilmesi elbette ki mantıklı değildir. Bu tür ürünler yalnızca zaman ve para kaybına neden olmaktadır.

Lipom Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Lipom tedavisi genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Doktor seçerken iyi araştırma yapmak gerekir. Çünkü doktor 8 cmlik yağ bezesini 8 cm kesi yaparak da çıkarabilir. 2 cm kesi ile de. Bu nedenle doktor iyi araştırılması en az kesi ile en az iz kalacak şekilde işlem uygulanmalıdır.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322551.php#causes
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482343/

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri