Basur Kanaması Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basurdan olan kanamaya geçmeden önce basur (hemoroid) kanamasıyla karışan daha doğrusu hemoridden kanadığı zannedilebilen diğer kanama sebeplerini önce liste olarak sonra özet olarak ele alacağız.

Sınıf olarak tümüne makat kanaması ya da makattan kanama diye sınıflanmaktadır.

Makattan Kan Gelme Nedenleri

– Basur (hemoroid)
– Makat kanseri
– Rektum kanseri
– Anal fissür (makat çatlağı)
– Fistül (perianal fistül)
– Kondilom (makat siğili)
– Polipler (et beni gibi çıkıntılar)
– Anal ragad
– Travmalar (yaralanmalar)
– Mayasıl (anal dermatit)

Basurdan olan kanamayı ele aldıktan sonra diğer sebepleri de özet olarak ele alacağız.

basur kanaması neden olur nasıl durur

Basur Kanaması Neden Olur?

Kanama olması basurun ilerlemiş olduğunu göstermez. Basurdan kanama derecesiyle yani ilerlemesiyle ilgili değildir, 1 derece kanayabilirken en ileri düzey olan 4. Derece kanayabilir de kanamayabilir de.

Bilindiği gibi makat bölgesinin taşıyıcı bağ dokusu gevşeyince bölgedeki toplar damarlar genişler, buraya kadar sorun yok.

Kabızlık, ishal veya yoğun acı yemeye bağlı olarak mukoza denilen yüzeysel deri kısmında sıyrılma, tahriş ve zafiyet ortaya çıkar. Bu zafiyet ilerlediğinde yüzeysel yaralanmalar derinleşebilir ve damara denk gelebilir, genişlemiş damara denk geldiğinde çok değişik düzeylerde kanama ortaya çıkar. Yaralanma çok derinleşmese de dışkılarken fazla ıkınmak da damarın patlayıp kanamasına neden olabilir. Kanamanın genellikle damlama şeklinde, daha seyrek olarak tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde olur, ıkınma çok fazla uygulanırsa kanama fışkırır tarzda da olabilir.

Kanamanın olduğu dönemlerde kesinlikle kabız kalınmamalı, tuvalette fazla ıkınmamalı, aşırı acı tüketilmemelidir.

basur kanaması

Basur Kanaması Nasıl Geçer?

Her şeyden önce şunu kesin anlamış olmak gerekir. Makattan olan kanamaların en tehlikelisi kanserlerdir, muayene olup gerekli inceleme yapılmadan yani kanamanın nedeninden emin olmadan kesinlikle tedavi başlanmamalıdır.

Ne yazık ki iç hemoroid kanamasını durdurabilecek ne bir fitil, ne bir krem ne de hap yok yani direk etkili bir ilaç yoktur. Kortizonlu krem ve fitiller düşük ihtimalle fayda sağlayabilir.

Ancak dışkılama alışkanlığı düzenlenerek kanamaların %80-90 kadarı durdurulabilir.

Şu önerilerin ciddi faydalı olması beklenir;
Mümkün olduğunca dışkılama ihtiyacı iyice belirginleştikten sonra tuvalete gidilmeli, ilk dışkı kısmı çıkarıldıktan hemen sonra tuvalet terk edilmelidir. Daha fazla ıkınarak daha fazla dışkı çıkarmak için ıkınılmamalı ve de gereksiz yere tuvalette uzun vakit geçirilmemelidir. Doğru davranış tuvaleti bir dakika içinde terk etmektir. Bunları rahat uygulamak için kabız kalınmamalıdır. Bu önerilere uyulmazsa gereksiz yere kan kaybedilir.

Kanamayı “kirli kan aksın rahatlarım” düşüncesiyle gereksiz kan kaybına neden olunmamalıdır, unutmayın kan kıymetli bir organımızdır.

Anuice
Türkiye’de satılmayan bir ürün. Buzdolabının buzluğunda soğutulan, içinde sıvı olan kapalı tüp anüse sokulur. Soğuk damarları büzer ve kanamayı durdurabilir.

Yukarıdaki önlemlerle beklenen sonuç alınamazsa bu durumda profesyonel destek alınmalı ve proktoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Kanamalı Basur Tedavisi

İRC

En etkili tedavi lazer de denilen İRC (infrared coagulator)dir, ışık taşıyan cam çubukla kızıl ötesi ışık kanayan memeye dokundurulur, kanamanın olduğu noktaya dokunulduğu anda kanama durur. 1. Ve 2. Derece hemoroidlerde en kolay uygulanan ve en başarılı tedavidir. Ofis şartlarında uyuşturmaya dahi ihtiyaç duyulmadan yapılabilir.

Lastikle Boğma

RBL denilen yöntemdir, lazerle tedavi edilemeyecek kanamalarda kullanılır. Cihaz kanayan memeyi içine çeker dibine lastik bir halka atar. Lastik halka memeye giden damarları tıkar ve kanama o anda durur. Lazer gibi muayenehane şartlarında güvenle yapılabilir. İşlem sonrası hasta işine, sosyal yaşamına ya da evine dönebilir.

THD

Yukarıdaki teknolojiler yoksa trans hemoroidal dearterizasyon denilen bu yöntem uygulanabilir. Hemoroid memesine giden atar damar bulunur, dikiş atarak kapatılır. Diğer yöntemlere kıyasla çok agresif bir yöntemdir ve yukarıdakiler kadar etkili değildir.

Makat Kanamasının Diğer Nedenleri

Makat Kanseri

Seyrek görülen sebeplerdendir, makatın iç yüzeyinde gelişen kötü huylu tümör frajil olduğu için kopar, çürür ve kanamaya neden olur. Taze kan olarak karşımıza çıkar.

Rektum Kanseri

Makat kanserinden biraz daha yukarıda oluşur, kalın bağırsağın son kısmındadır, kanamanın rengi daha koyu, vişne çürüğü gibidir.

İç Hemoroid Kanaması Nasıl Geçer?

Sonuç olarak iç hemoroid kanaması nasıl geçer sorusunun yanıtı cerrahi yöntemlerle tedavi olmak olacaktır. Kullanılacak bitkisel kürler yada evde uygulanabilecek farklı yöntemler iç basur kanamasını tamamen durdurmak için yeterli değildir. Kanamanın durması hastalığın tamamen ortadan kalkması ile söz konusu olabilir.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram