Kondilom (Genital Siğil) Nedir, Neden Olur?

idea tıp instagram

Kondilom Nedir?

Tıp dilinde Kondilom olarak bilinen hastalık anal ve genital bölgede oluşan siğillere verilen genel isimdir. Genital siğil, makat siğili, penis ve vajinal siğil gibi isimlerle de bilinmektedir.

Siğil Nedir?

Siğiller, cildin üst katmanında HPV‘nin etkisi ile oluşan iyi huylu cilt lezyonlarıdır. HPV ( Human Papilloma Virus) bu siğillerin oluşmasına neden olan virüstür. HPV nin bazı kaynaklara göre 150, bazı kaynaklara göre ise 200 den farklı türü bulunmaktadır. Farklı tür virüsler vücudun farklı alanlarında siğiller oluşmasına neden olmaktadır.

Genel olarak siğiller altı ana gruba ayrılmıştır. Bunlar Common, Plantar, Flat, Periungual ve Filiform, Genital ve Makat siğilleridir (Kondilom).

kondilom neden olur

Kondilom Neden Olur?

Kondilom HPV ye bağlı olarak oluşur. HPV virüsünün 30 da fazla türü genital bölgede ve makat bölgesinde siğil oluşmasına neden olmaktadır. Siğiller genel olarak iyi huylu olmasına karşın kondilomların kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanserleşme riski HPV nin türüne göre yüksek riskli ve düşük riskli olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; düşük riskli HPV tipleri 6, 11, 42, 43 ve 44 tiplerini içerir. Yüksek riskli HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 34, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 tipleridir.

HPV ye bağlı oluşan kondilomalar serviks, vulva, vajina, anüs ve peniskanserlerine neden olabilmektedir. Özellikle kadınlarda görülen serviks yani Rahim ağzı kanserlerinin büyük çoğunluğunun nedeni HPVdir.

Her Kondilom Rahim ağzı kanserine neden olmaz. Ancak Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamı HPV virüsü nedeniyle olmaktadır.

kondilom tedavisi nasıl yapılır

Kondilom Nasıl Ortaya Çıkar?

Kondilom virüs sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle temas yoluyla bulaşarak yayılır. Kondilomların en sık bulaşma şekli cinsel temastır. Ancak tek bulaşma yolu cinsel temas değildir. Virüslü kişilerin kullandığı tuvaletler kullanılırsa da bulaşma olabilir. Virüslerin bulaşmasına ortam hazırlayan hamam sauna gibi ıslak zeminlerden de virüsün bulaşma alanlarındandır.

Kondilomlar virüsle temas olur olmaz ortaya çıkmayabilir. Virüsler bulaştıktan sonra uzunca bir süre pasif olarak canlı kalabilirler. Pasif olarak yani siğil oluşturmadan vücutta bulunduğu döneme virüsün kuluçka evresi denmektedir. Yapılan çalışmalara göre virüslerin hiçbir belirti vermeden vücutta canlı kalabileceği süre 2 hafta ile 8 ay arası olarak tespit edilmiştir.

Virüsler vücutta pasif halde bulunurlar. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile aktif hale geçerek siğil oluşturabilirler. Bazı bireylerde virüsler siğil oluşturmadan da yok olabilir.

Kondilomlar yalnızca temas yoluyla kişiden kişiye bulaşmakla kalmaz aynı zamanda kişinin kendisinde de yayılma gösterebilir. Örneğin ilk etapta anüs çevresinde siğiller oluşan bir hasta tedavi olmaz ise siğiller anüs içine doğru yayılabilir. Anüs içine yayılan siğillerin tedavisi ise daha uğraştırıcı olabilir. Aynı şekilde genital bölgede oluşan siğillerde rahim içine doğru yayılarak daha uğraştırıcı bir tedaviye neden olabilir.

Kondilom Nasıl Tespit Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Kondilomlar vücudumuzun diğer bölgelerinde olan siğillerle benzerdir. Ciltten kabarık ve pütürlü bir yapısı vardır. Cilt renginde ya da pembemsi renktedirler. Tek tek yaygın halde ya da toplu olarak belli bir alanda gruplaşmış olarak bulunabilirler.
Kondilomlar ağrı ya da sızlamaya neden olmazlar. Ancak şiddetli kaşıntıya neden olabilirler. Kaşıntının yarattığı tahrişe bağlı olarak kanama ve sızlamaya neden olabilirler.

Kondilomun Kanserle İlişkisi

Siğiller kanserle ilişkilendirilmese de maalesef ki kondilomların kanserle ilişkisi kanıtlanmıştır. Kanser türü ve risk seviyesi HPV nin türüne göre farklılık göstermektedir. Bazı türler düşük riskli iken bazı türlerin kanser oluşturma riski oldukça yüksektir. Özellikle tip 16, 18, 31 ve 33 yüksek riskli türlerdir.

2002 yılında 5 milyon kanser hastası arasında yapılan bir çalışmada HPV nin 500 bin kanser hastasını etkilediği tespit edilmiştir. Aynı çalışmada rahim ağzı kanseri hastaları incelendiğinde %100 unun, anüs kanseri hastalarının da %90ının HPV virüsü ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörlerinin araştırıldığı bir çalışmada ilk cinsel ilişkinin erken yaşlarda olmasının rahim ağzı kanseri riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca yaşam boyunca çok sayıda cinsel partnerin olması, erken yaşlarda gebelik ve doğum, tütün kullanımı, hormonal kontraseptifler de rahim ağzı kanseri riskini arttırmaktadır.

Makat ve genital bölgede oluşan kondilomlar tedavi edilmez ise yayılma gösterebilir. Partnerinize ve hatta aile bireylerinize bulaşabilir. Ayrıca tedavi edilmeyen kondilomların zamanla kanserleşme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle kondilomlar fark edilir edilmez en erken dönemde tedavisinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Kondilom Koterizasyonu Nedir?

Makat, penis ve rahim ağzı gibi alanlarda ortaya çıkan kondilomların elektrik akımı, radyo dalgaları, ısı ve kimyasal yöntemlerin kullanılması ile tedavisine “kondilom koterizasyonu” ismi verilmektedir.

Tedavide kullanılan ameliyatsız ve avantajlı yöntemler hakkında detaylı bilgi almak için kondilom tedavisi yazımıza geçebilirsiniz.

Kaynak:
1- Burd, E. M. (2003). Human papillomavirus and cervical cancer. Clinical microbiology reviews, 16(1), 1-17.

2- Anic, G. M., & Giuliano, A. R. (2011). Genital HPV infection and related lesions in men. Preventive medicine, 53, S36-S41.

3- Cutts, F. T., Franceschi, S., Goldie, S., Castellsague, X. D., De Sanjose, S., Garnett, G., … & Markowitz, L. (2007). Human papillomavirus and HPV vaccines: a review. Bulletin of the World Health Organization, 85, 719-726.

4- Plummer, M., Peto, J., Franceschi, S., & International Collaboration of Epidemiological Studies of Cervical Cancer. (2012). Time since first sexual intercourse and the risk of cervical cancer. International Journal of Cancer130(11), 2638-2644.

whatsapp WhatsApp Destek
telefon İletişim Bilgileri