Kondilom (Genital Siğil) Nedir, Neden Olur?

Kondilom Nedir?

Tıp dilinde Kondilom olarak bilinen hastalık anal ve genital bölgede oluşan siğillere verilen genel isimdir. Genital siğil, makat siğili, penis ve vajinal siğil gibi isimlerle de bilinmektedir.

Siğil Nedir?

Siğiller, cildin üst katmanında HPV‘nin etkisi ile oluşan iyi huylu cilt lezyonlarıdır. HPV ( Human Papilloma Virus) bu siğillerin oluşmasına neden olan virüstür. HPV nin bazı kaynaklara göre 150, bazı kaynaklara göre ise 200 den farklı türü bulunmaktadır. Farklı tür virüsler vücudun farklı alanlarında siğiller oluşmasına neden olmaktadır.

Genel olarak siğiller altı ana gruba ayrılmıştır. Bunlar Common, Plantar, Flat, Periungual ve Filiform, Genital ve Makat siğilleridir (Kondilom).

Kondilom nedir neden olur

Kondilom Neden Olur?

Kondilom HPV ye bağlı olarak oluşur. HPV virüsünün 30 da fazla türü genital bölgede ve makat bölgesinde siğil oluşmasına neden olmaktadır. Siğiller genel olarak iyi huylu olmasına karşın kondilomların kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanserleşme riski HPV nin türüne göre yüksek riskli ve düşük riskli olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; düşük riskli HPV tipleri 6, 11, 42, 43 ve 44 tiplerini içerir. Yüksek riskli HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 34, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 tipleridir.

HPV ye bağlı oluşan kondilomalar serviks, vulva, vajina, anüs ve peniskanserlerine neden olabilmektedir. Özellikle kadınlarda görülen serviks yani Rahim ağzı kanserlerinin büyük çoğunluğunun nedeni HPVdir.

Her Kondilom Rahim ağzı kanserine neden olmaz. Ancak Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamı HPV virüsü nedeniyle olmaktadır.

Kondilom Nasıl Ortaya Çıkar?

Kondilom virüs sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle temas yoluyla bulaşarak yayılır. Kondilomların en sık bulaşma şekli cinsel temastır. Ancak tek bulaşma yolu cinsel temas değildir. Virüslü kişilerin kullandığı tuvaletler kullanılırsa da bulaşma olabilir. Virüslerin bulaşmasına ortam hazırlayan hamam sauna gibi ıslak zeminlerden de virüsün bulaşma alanlarındandır.

Kondilomlar virüsle temas olur olmaz ortaya çıkmayabilir. Virüsler bulaştıktan sonra uzunca bir süre pasif olarak canlı kalabilirler. Pasif olarak yani siğil oluşturmadan vücutta bulunduğu döneme virüsün kuluçka evresi denmektedir. Yapılan çalışmalara göre virüslerin hiçbir belirti vermeden vücutta canlı kalabileceği süre 2 hafta ile 8 ay arası olarak tespit edilmiştir.

Virüsler vücutta pasif halde bulunurlar. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile aktif hale geçerek siğil oluşturabilirler. Bazı bireylerde virüsler siğil oluşturmadan da yok olabilir.

Kondilomlar yalnızca temas yoluyla kişiden kişiye bulaşmakla kalmaz aynı zamanda kişinin kendisinde de yayılma gösterebilir. Örneğin ilk etapta anüs çevresinde siğiller oluşan bir hasta tedavi olmaz ise siğiller anüs içine doğru yayılabilir. Anüs içine yayılan siğillerin tedavisi ise daha uğraştırıcı olabilir. Aynı şekilde genital bölgede oluşan siğillerde rahim içine doğru yayılarak daha uğraştırıcı bir tedaviye neden olabilir.

Önerilen Yazı:

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kondilom Nasıl Tespit Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Kondilomlar vücudumuzun diğer bölgelerinde olan siğillerle benzerdir. Ciltten kabarık ve pütürlü bir yapısı vardır. Cilt renginde ya da pembemsi renktedirler. Tek tek yaygın halde ya da toplu olarak belli bir alanda gruplaşmış olarak bulunabilirler.
Kondilomlar ağrı ya da sızlamaya neden olmazlar. Ancak şiddetli kaşıntıya neden olabilirler. Kaşıntının yarattığı tahrişe bağlı olarak kanama ve sızlamaya neden olabilirler.

Kondilom Ne Kadar Sürede Geçer?

Kendiliğinden geçmez, uzman doktor tarafından uygun teknoloji ile tedavi edilmesi gerekir. İyileşme süresi hastalığın bulunduğu bölgeye,  doktorun tecrübesine, yaklaşımına ve kullandığı teknolojiye göre değişir.

Penis bölgesindeki kondilom genellikle 1 ay arayla yapılan iki seansla düzelir, daha fazla seans gerekme ihtimali düşüktür.

Anüs bölgesi nemli olduğu için daha fazla seans gerekebilir ve 4-8 ay takip ve uygulama gerekebilir.
Bu süreler radyo frekans yöntemiyle tedavi için geçerlidir, koter ve lazerde bu süreler daha uzundur.

Kondilom Nasıl Yakılır?

Yakma kelimesi daha çok koter (elektrokoter) ve lazer için kullanılır, radyo frekans yöntemi daha çok buharlaştırma şeklinde bilinir.

Koter kaynak makinesi gibi ucu bir yere değdiğinde dokunduğu yeri yüksek ateşle yakar, siğil yanarak duman olur. Radyo frekans radyo dalgalarıyla siğile çarparak ısınıp buharlaşmasını sağlar.

Kondilom Sadece Cinsel Yolla mı Bulaşır?

Yaygın inanış ve en yaygın bulaşma yolu cinsel ilişkidir ama farklı temas yoluyla da bulaşabileceği yönünde bilgiler vardır.

 • Kondilomu olan anneden doğum esnasında bebeğine bulaşabilir.
 • Klozete oturan kişide siğil varsa sonra oturan kişiye bulaşabilir.
 • Taharet musluğuna virüs bulaşmış elle dokunan kişiden bulaşabilir.
 • Hastada kullanılan alet steril edilmezse sonraki hastaya bulaşabilir.
 • Lazer epilasyon yapılan cihazın kafası uygun şekilde steril edilmezse bir sonraki kişiye bulaşabilir.

HPV Kansere Neden Olur mu?

Evet özellikle kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tek suçlusu HPV’dir, son yıllarda makat kanserine neden olabileceği yönünde bilimsel yayınlar yayınlanmaya başlanmıştır. Erkeklerde de penis kanserine neden olabileceği söylense de kesin ortak bilgi yoktur. Gırtlakta veya yutakta görülen kanserlerde de HPV ye rastlanmaktadır.

HPV Vücuttan Tamamen Temizlenir mi?

HPV virüsü bulaştığında vücudun bağışıklık sistemi devreye girer ve virüsle karşılıklı mücadele başlar. Virüsün çoğalması bağışıklık sisteminden daha fazla olursa karşımıza klinik bulgularıyla çıkar.

Tedaviyle vücuttaki virüs yoğunluğu hızlı bir şekilde azaltıldığında bağışıklık sistemi geride kalan küçük yayılmaları iyileştirir ve tekrar hastalık olmasını engeller. Normal şartlarda bağışıklık sistemi HPV yi vücuttan tamamen temizler. Ancak organ nakli gibi, kanser tedavisi gibi bağışıklığın baskılandığı durumlarda virüs yeniden alınırsa hastalık yeniden ortaya çıkar.

Kondilomu Önleme Yolları Nelerdir?

En başarılı önleme yolu aşı yapılmasıdır. Şu an Türkiye’de en tehlikeli 4 tipe karşı koruyan dörtlü aşı bulunmaktadır ve bu yaptırılmalıdır. Amerika’da bu 4 tip yanı sıra tehlikeli 5 tipe karşı daha koruyan yani dokuzlu aşı da vardır. Dünya Sağlık Örgütünün aşı yaptırma önerisi şu şekildedir; 24 yaş altında ve cinsellikle tanışmamış kız çocuklarına toplam 3 doz yapılmalıdır. Her ne kadar el yüz bölgesi siğillerine aşı yaptırılmasını öneren doktorlar olsa da konu hakkında fikri olmayanların yanlış öneridir.

Kondilom tedavisi yapılan klinikte klozette her kullanımda değişen naylon örtü (totolet) yoksa mümkün olduğunda oturarak kullanılmamalıdır.

En fazla bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için mutlaka prezervatif kullanılmalıdır, prezervatif % 100 koruyucu olmadığı için şüpheli ilişkilerden kaçınılmalıdır.

Şüpheli oluşum görüldüğünde muayene olunmalıdır.

Kondilomu olduğu bilinen kişilerle dokunsal temas kurulmamalıdır.

Klinik veya hastaneye gidildiğinde tuvaletlerin hijyenik olduğuna dikkat edilmelidir.

Kadınlarda Görüldüğü Yerler

 • En sık görüldüğü yer vajina girişidir (vulva)
 • Servix denilen rahim ağzı
 • Vajina iç duvarları
 • Oral seks yapanlarda ses tellerinde, yutakta ve gırtlak içinde görülebilir.
 • Normal siğil vücudun her yerinde çıkabilir.

Erkeklerde Görüldüğü Yerler

 • Anüs, daha çok homosexüellerde ve bisexüellerde görülür.
 • Penis
 • Etek bölgesi
 • Boğaz, dudaklar, ses telleri, bademcik üstleri (daha çok oral seks yapanlarda görülür ama öpüşme ile de bulaşabilir)

Kondilom Tanısı Nasıl Konur?

Hastalar hızlı büyümesi ve hızlı yayılması sebebiyle kendi teşhisini koyarlar ama kesin teşhis için uzman muayenesi doğru olur.

Gözle muayeneyle genellikle kesin ve doğru tanı konabilir.

Şüpheli durumlarda biyopsi alınıp patoloji laboratuvarında mikroskobik incelemeyle kesin teşhis konur.

HPV teşhisi yanı sıra tip gerekiyorsa tip tayini yapmak daha doğru bir yaklaşımdır. Patolojik incelemeye benzer şekilde parça alınır, genetik laboratuvarında gen incelemesi yapılarak tipi tayin edilir. Tip tayinindeki amaç kanser oluşturma potansiyeli olan tiplerin tespit edilmesi durumunda sonraki yaşam boyunca rahim ağzı kanseri açısından yakından takip edilir.

Kondilomun Kanserle İlişkisi

Siğiller kanserle ilişkilendirilmese de maalesef ki kondilomların kanserle ilişkisi kanıtlanmıştır. Kanser türü ve risk seviyesi HPV nin türüne göre farklılık göstermektedir. Bazı türler düşük riskli iken bazı türlerin kanser oluşturma riski oldukça yüksektir. Özellikle tip 16, 18, 31 ve 33 yüksek riskli türlerdir.

2002 yılında 5 milyon kanser hastası arasında yapılan bir çalışmada HPV nin 500 bin kanser hastasını etkilediği tespit edilmiştir. Aynı çalışmada rahim ağzı kanseri hastaları incelendiğinde %100 unun, anüs kanseri hastalarının da %90ının HPV virüsü ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörlerinin araştırıldığı bir çalışmada ilk cinsel ilişkinin erken yaşlarda olmasının rahim ağzı kanseri riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca yaşam boyunca çok sayıda cinsel partnerin olması, erken yaşlarda gebelik ve doğum, tütün kullanımı, hormonal kontraseptifler de rahim ağzı kanseri riskini arttırmaktadır.

Makat ve genital bölgede oluşan kondilomlar tedavi edilmez ise yayılma gösterebilir. Partnerinize ve hatta aile bireylerinize bulaşabilir. Ayrıca tedavi edilmeyen kondilomların zamanla kanserleşme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle kondilomlar fark edilir edilmez en erken dönemde tedavisinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Kondilom Koterizasyonu Nedir?

Makat, penis ve rahim ağzı gibi alanlarda ortaya çıkan kondilomların elektrik akımı, radyo dalgaları, ısı ve kimyasal yöntemlerin kullanılması ile tedavisine “kondilom koterizasyonu” ismi verilmektedir.

Tedavide kullanılan ameliyatsız ve avantajlı yöntemler hakkında detaylı bilgi almak için kondilom tedavisi yazımıza geçebilirsiniz.

Bağırsakta Siğil Olur mu?

Kalın bağırsağın son parçası olan rektum denilen kısımda olur, daha ileri bulaşma ihtimali olmadığı için olmaz.

Kaynak:
1- Burd, E. M. (2003). Human papillomavirus and cervical cancer. Clinical microbiology reviews, 16(1), 1-17.

2- Anic, G. M., & Giuliano, A. R. (2011). Genital HPV infection and related lesions in men. Preventive medicine, 53, S36-S41.

3- Cutts, F. T., Franceschi, S., Goldie, S., Castellsague, X. D., De Sanjose, S., Garnett, G., … & Markowitz, L. (2007). Human papillomavirus and HPV vaccines: a review. Bulletin of the World Health Organization, 85, 719-726.

4- Plummer, M., Peto, J., Franceschi, S., & International Collaboration of Epidemiological Studies of Cervical Cancer. (2012). Time since first sexual intercourse and the risk of cervical cancer. International Journal of Cancer130(11), 2638-2644.

İletişim Bilgileri Arayın WhatsApp Instagram